Członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wystosowali apel do rządu o jak najszybsze podłączenie bibliotek wiejskich do Internetu.  2.5 tys. wiejskich bibliotek (ok. 40% bibliotek gminnych) nie ma dostępu do sieci. Minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury i MSWiA o szerokopasmowym dostępie dla bibliotek i w przyszłym roku ok. tysiąca bibliotek wiejskich będzie już miało Internet.
Apel bibliotekarzy można przeczytać na stronie Ebibu.
W zeszłym tygodniu podano informację (m.in. Gazeta Wyborcza z 26.11.08) o planowanym przez rząd Donalda Tuska, przy wsparciu Billa Gates’a, przedsięwzięciu, które pozwoli zmienić  zamierajace polskie gminne biblioteki  w centra kultury  odpowiednie do XXI w.  Z tym właśnie projektem związany jest apel  SBP. 
Wg projektu biblioteki w malych miejscowościach i wsiach nie tylko mają wypozyczać książki, ale też aktywizować seniorów, ucząc ich obsługi komputera i dostępu do Internetu,  a także zaspokajać lokalne potrzeby informacyjne, np. tworząc portale o ofertach pracy, jeśli w okolicy panuje bezrobocie. Lokale biblioteczne mają być unowocześnione i odpowiednio wyposażone (obecnie co trzecia biblioteka nie ma toalety) a pracownicy przeszkoleni.
Program unowocześniania bibliotek ma działac tak jak rządowy pogram budowy boisk „Orlik”, finansowany przez rząd i samorządy. O dofinansowanie biblioteki będą mogły występować od nowego roku. 80% kosztów poniesie rząd, 20% gmina. Pieniądze – 100 mln zl na 3 lata – przydzielać będzie Ministerstwo Kultury. Dodatkowe 90 mln zl ofiaruje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Billa i Melindy Gates.
Część bibliotekarzy podobno obawia się zmian. Min. Zdrojewski wyjaśnia, że nie chodzi o pozbawienie biblioteki jej dotychczasowych funkcji, ale o unowocześnienie i  rozszerzenie zasad działania.

MM

Reklamy