Dziedzictwo kultury narodowej w konserwacji, to wystawa, na której młodsi i starsi mogą w salach Zamku Królewskiego w Warszawie do 14 czerwca 2009 r. poznać zaprezentowany w ciekawej formie warsztat pracy i dorobek warszawskiej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki Małgorzaty i Wiesława Faber.
Wystawa została przygotowana pod kątem edukacyjnym, z pokazami dla zwiedzających. Można się empirycznie przekonać co oznacza powiedzenie „czytać książkę od deski do deski ” na przykładzie urządzenia , które służyło do szycia książek czy też zobaczyć jak wyglądają przed konserwacją np.zniszczone oryginalne inkunabuły z XV wieku i obejrzeć dla porównania odnowione przez konserwatorów starodruki z Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej  lub  Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Jest tam również dokument o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, godzinie”W”, który będzie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz zrekonstruowany pierwszy globus z polskimi napisami, własność Uniwersytetu Jagielońskiego i dużo innych cennych dokumentów uratowanych w tej pracowni konserwatorskiej.
Na wystawie można też zdobyć informację o technikach konserwatorskich oraz najnowszym sprzęcie i wyposażeniu pracowni, jak chociażby ekologicznej i inowacyjnej oraz tańszej od tradycyjnej metodzie MISYA, stosowanej w dezyfekcji obiektów zabytkowych z różnych materiałów. 
Na  koniec zwiedzania proponuję spacer po królewskich ogrodach, a w razie gdyby padał deszcz można schronić się w niedawno otwartych dla zwiedzających, zabytkowych Arkadach Kubickiego.


Fot. T.Gumołowska.


TG

Linki o wystawie:
Strona mmwarszawa.pl
Strona Zamku Krolewskiego

(MM)