Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych zaprosiła bibliotekarzy tworzących biblioteki cyfrowe na pierwsze warsztaty, których tematem było opracowanie zasobów cyfrowych. Spotkanie odbyło się 7-8 września w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Celem warsztatów była próba przeprowadzenia unifikacji danych wprowadzanych w polskich bibliotekach cyfrowych. Planowane jest podjęcie współpracy z europejską biblioteką cyfrową Europeana, w której znajduje się już kilka milionów książek, dokumentów ikonograficznych, fotografii, filmów, utworów muzycznych, kartograficznych i innych, opracowanych przez muzea, archiwa i biblioteki na całym świecie. My też chcemy dołączyć do tego grona, jako BCPW – członek Federacji Polskich Bibliotek Cyfrowych. Przedtem jednak musimy dokonać unifikacji danych w naszych bibliotekach cyfrowych, aby umożliwić transfer metadanych do Europeany i żeby dokumenty z naszych bibliotek cyfrowych były dobrze wyszukiwalne.
W związku z tym powołano 3 zespoły robocze, które będą pracować nad strukturą danych, ich unifikacją oraz wspólnym słownikiem synonimów. Znalazłyśmy się w  składzie Zespołu ds. metadanych (Małgorzata Wornbard i Maria Miller).

Mimo, że obrady były bardzo pracochłonne i trwały od rana do godziny 20-ej i w dodatku nie dopisała zbytnio pogoda, udało się nam (w niedzielę po południu, zaraz po dotarciu do Gniezna) zwiedzić Katedrę, zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie i nawet wdrapać na dzwonnicę czego dowodem są poniższe fotki.


fot. M.Wornbard
 Prawdę powiedziawszy to tylko ja weszłam na wieżę. Skoro pokonałam 464 schody aby wejść na kopułę Katedry Duomo we Florencji przy 38 stopniowym upale to te 200 parę to był „pryszcz”. Strasznie tu wiało.
No bo kto też ma takie pomysły, zeby przy takim wietrze (albo upale) pchać sie na wieżę? (przyp.MM)


fot. M.Wornbard
Widok na Gniezno z góry


fot. M.Wornbard
Nagrobek arcybiskupa Oleśnickiego, wykuty przez Wita Stwosza


fot.M.Wornbard
Miejsce obrad – sala konferencyjna w hotelu „Pietrak”


fot. M.Wornbard
Na sali obrad


fot.M.Wornbard
Marysia szykuje fotoserwis do przyszłej prezentacji
Zaraz tam fotoserwis… robię zdjęcie Małgosi, żeby był dowód, że tam była (przyp.MM)


fot. M.Miller
Własnie to zdjecie. Pogoda w poniedziałek się poprawiła,
ale praktycznie nie było wolnej chwili w obradach (przyp.MM)


fot. M.Miller

Widok sprzed hotelu – na Katedrę Gnieźnieńską

MW

Reklamy