Bibliotekarze najstarszej biblioteki w Nowym Jorku stwierdzili, że prezydent Waszyngton nie oddał książek wypożyczonych 5 października 1789 r. Biorąc pod uwagę inflację oraz odsetki, w ciągu 220 lat, które minęły od tego czasu, dług pierwszego prezydenta USA za niezwrócenie książek wynosi ok. 330 000 $ (£195,000).
Dwie wypożyczone wówczas przez Waszyngtona książki były to: rozprawa o stosunkach międzynarodowych „Law of Nations” oraz 12 tom stenogramów z posiedzeń angielskiej Izby Gmin. Waszyngton nie wpisał się co prawda do księgi bibliotecznej, ale dyżurny bibliotekarz zapisał, że wypożyczajacym był prezydent.
Książki, wypożyczone na miesiąc, nie wróciły już nigdy do biblioteki. Strata została wykryta przy digitalizacji księgi bibliotecznej.


Portret George’a Washingtona z 1795 r., aut. Gilbert Stuart, Metropolitan Museum of Art

The New York Society Library nie zamierza domagać się zapłacenia kary, ale chciałaby odzyskać dwie cenne księgi, które jednak zaginęły bez wieści.

Inni ówcześni dostojnicy państwowi, którzy też korzystali z nowojorskiej biblioteki, minister skarbu, Alexander Hamilton, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, John Jay, i wiceprezydent Thomas Jefferson zwracali książki w terminie.

Więcej informacji:
BBC News
Guardian
gazeta.pl

MM

Reklamy