W dzisiejszej Gazecie Wyborczej (23.11.2010) rozmowa z Jackiem Wojnarowskim, prezesem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadzącej
Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Tekst nosi tytuł „Biblioteki będą cool” 
i traktuje o pomocy małym bibliotekom z niedużych miejscowości w przemianie ze składnic nieczytanych książek w lokalne centra kultury, przyjazne dla ludzi. Mieszkańcy będą tam mogli skorzystać z Internetu, seniorzy uzyskać pomoc  w nauczeniu się obsługi komputera i surfowania po sieci, a przy tym przeczytać gazetę, wypożyczyć książkę, w przyjemnym miejscu, gdzie można wygodnie usiąść.
W poniedziałek rozpoczął się w Warszawie Kongres Bibliotek Publicznych pod hasłem: „Biblioteki: lubię to!”. Przyjechało ponad 500 osób z małych bibliotek, chętnych do nauki nowych technologii i modernizowania swoich bibliotek. Budżet na tę akcję to 28 mln dolarów. Udział weźmie 1900 placówek, które dostana nowoczesny sprzęt, a dla bibliotekarzy odbędą się szkolenia. Jest też wsparcie rządu, który za pośrednictwem Instytutu Książki przyznaje bibliotekom pieniądze na remonty.
W wywiadzie jest również mowa o amerykańskiej tradycji inwestowania w biblioteki i popularyzowania czytelnictwa i o polskim  Krajowym Partnerstwie dla Rozwoju Bibliotek.
Artykuł jest dostępny na stronie Wyborcza.pl

MM
Reklamy