Portal The European Library (jedno z przedsięwzięć Europeany) prezentuje wirtualną wystawę: „Nauka i maszyny – rozwój technologiczny i naukowy od 1800”. Portal oferuje szybki dostęp do zbiorów 48 bibliotek narodowych z Europy i czołowych europejskich bibliotek naukowych.
Wystawa, dostepna pod adresem http://www.theeuropeanlibrary.org/tel4/virtual/science obejmuje ponad 600 zdjęć, filmów dokumentów, przedstawiających wynalazki, narzędzia i rozwiązania technologiczne 19 i 20 wieku z dziedzin takich, jak: architektura, transport, medycyna, geologia, nauki przyrodnicze mechanika. Mozna obejrzeć lokomotywy, samochody, samoloty, instalacje elektryczne, aparaty rentgenowskie, sale operacyjne, budynki, listy (m.in. odręczna korespondencja z Albertem Einsteinem).

 

Z kolekcji Transport

 

O wystawie można też przeczytać na blogu Europeany: http://blog.europeana.eu/2013/01/einstein-and-early-x-rays-feature-in-new-virtual-exhibition/

 

Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie w ich laboratorium w Paryzu, 1900

 

Zarejestrowani użytkownicy mogą ściągnąć z portalu zestawy danych dla dalszych badań i eksportować je do popularnych systemów zarządzania opisami, takich jak Mendeley i Zotero.

MM

Reklamy