W dniach 19-21 czerwca odbyły się IV Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy zorganizowane przez Bibliotekę Politechniki Wrocławskiej.
Obrady odbywały się w Auli w Gmachu Głównym PWr. Przy okazji można było podziwiać rozbudowujący się kampus Politechniki Wrocławskiej i dowiedzieć o osiągnięciach uczelni, najbardziej innowacyjnej uczelni w Polsce, na której studiuje najwięcej studentów dziennych i której absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

kampus PWr

 

Głównym tematem konferencji były biblioteki naukowe, akademickie, ich uczestnictwo w projektach badawczych, dydaktycznych, wydawniczych, dokumentowaniu dorobku naukowego, możliwość wykorzystania ich potencjału we współpracy z gospodarką.

Nasze repozytorium PW prezentuje Weronika

Omawiane były też modele i funkcjonowanie bibliotek naukowych. Dyskutowano nad kwestią otwartego dostępu do treści naukowych.
Prezentowano nowe doświadczenia i umiejętności bibliotekarzy w kontekście nowych technologii i zmieniającej się roli bibliotek.
Ważnym tematem była rola i znaczenie widoczności bibliotek akademickich zarówno w sieci (rankingi), jak i w sensie dosłownym – znaczenie fasady, nowego budownictwa bibliotecznego, czy rewitalizacji starych budynków bibliotecznych do nowych potrzeb. Rozwiązania idą w kierunku budowania tzw. trzeciej przestrzeni dla czytelników. W starych budynkach bibliotecznych wykorzystuje się do tego niepotrzebne już magazyny (np. Bodleian Library University of Oxford). Prezentowane były nowe ciekawe budynki biblioteczne – tu Wrocław może się poszczycić 2 budowanymi właśnie bibliotekami: Uniwersytetu i Biblioteką Politechniki, w której trwają prace wykończeniowe. Biblioteka Nauk i Ścisłych i Technicznych PW wyposażona będzie w 570 stanowisk komputerowych, laboratoria, pokoje do projekcji multimedialnych oraz ogromną serwerownię. Znajdą się tu m.in.: Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, biblioteka cyfrowa, internetowe czytelnie, laboratoria badawcze, a także Laboratorium Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

Nowa Biblioteka PWr
Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego – w budowie

Spotkania to były nie tylko ciekawe, świetnie zorganizowane sesje konferencyjne, ale tez i możliwość rozmów i wymiany doświadczeń na imprezach towarzyszących, takich jak uroczysta kolacja, która odbyła się w hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim, zakończona charyzmatycznym wykładem prof. Jana Miodka.

przedstawicielki BGPW
wykład prof. Jana Miodka

A wszystko to w pięknej scenerii Wrocławia, gdzie nie tylko wspaniałe zrewitalizowane zabytki można podziwiać, ale i nowoczesną architekturę, współgrającą z wiekowymi kamienicami i kościołami. A do tego piękna letnia pogoda i zieleń, parki, malownicze mosty statki turystyczne na Odrze, fontanny przed Halą Stulecia, Rynek pełen turystów i mieszkańców, bawiących się do późnych godzin.

Ratusz
Katedra

Ostrów Tumski
Hala Stulecia (d. Ludowa)
Jeden z 300 wrocławskich krasnali obok gablotki do ‚wymiany książek’ – w galerii handlowej

 

Stadion na EURO 2012
Jeden z Wrocławskich mostów
Wrocławski Rynek nocą
Widok Wrocławia z tarasu Katedry