CERN uruchomił w listopadzie Open Data Portal, na którym udostępnione zostały otwarte dane z eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (Large Hadron Collider) .
Wszystkie publikacje związane ze Zderzaczem dostępne są w otwartym dostępie, teraz środowisko naukowe będzie mogło  też korzystać z danych z eksperymentów w akceleratorze cząstek. Zestaw danych z 2010 r. z pierwszych zderzeń w akceleratorze hadronów jest już dostępny na portalu CERN’owskim. Nowa polityka, zasada otwartości też w dzieleniu się zebranymi danymi eksperymentalnymi,  ma być stosowana do wszystkich danych zbieranych w przyszłości.

Rolf Heuer, Naczelny Dyrektor CERN-u powiedział:„Uruchomienie w CERN-ie portalu Open Data to ważne wydarzenie dla naszej organizacji. Od dziś otwarcie dzielimy się z całym światem danymi, które zaliczają się do najcenniejszych rezultatów prac prowadzonych w eksperymentach LHC. Mamy nadzieję, że ich upublicznienie zainspirują badaczy na całym świecie, łącznie ze studentami i amatorami.”

160px-CMS_Higgs-event
Symulowany obraz Bozonu Higgsa (Wikipedia)

Na portalu Open Data, działającym na oprogramowaniu Invenio Digital Library, dostępne jest też darmowe oprogramowanie umożliwiające odczytanie i analizę danych oraz dokumentacja.
Dane  udostępniane są w domenie publicznej  na licencji Creative Commons CC03. Każda porcja danych i każdy program oznaczone są uni­ka­towym identyfikatorem DOI.

Portal CERN Open Data daje tez  dostęp do zebranych przy współpracy  ALICE, ATLAS, CMS i LHCb danych, przy­goto­wanych do celów edukacyjnych, takich jak międzynarodowe warsztaty z fizyki cząstek (http://www.physicsmasterclasses.org/), z których korzystają dziesiątki tysięcy licealistów.

 

Więcej informacji:

http://opendata.cern.ch/about

http://www.ncbj.gov.pl/node/4555

http://home.web.cern.ch/topics/large-hadron-collider

http://www.ebib.pl/?p=3913

 

MM

Reklamy