29 kwietnia minęła 130-ta rocznica urodzin astronoma Felicjana Kępińskiego (1885-1966), który od 1927 r.  pracował  jako profesor na Politechnice Warszawskiej. Po I wojnie światowej wrócił do Polski z Niemiec, gdzie pracował w jednym z największych europejskich obserwatoriów astronomicznych Berlin-Babelsberg.  Był założycielem Obserwatorium Astronomicznego Politechniki Warszawskiej, a także jego kierownikiem w latach 1925-1955.  Po II wojnie kierował Katedrą Astronomii . W 1957 zorganizował w Józefosławiu k. Warszawy Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjne PW, współpracujące z ośrodkami międzynarodowymi zajmującymi się badaniem ruchu obrotowego Ziemi. W 1960 przeszedł na emeryturę.

Światową sławę przyniosła mu praca o ruchu komety Kopffa. Dzięki jego niezwykle dokładnym obliczeniom udało się kometę Kopffa odszukać w 1958 r., kiedy ponownie zbliżyła się do Słońca.  Jego imieniem nazwany został krater na Księżycu.

kepinski2
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=5503

Jubileuszową informację, wzbogaconą dokumentami graficznymi zamieszczono również na stronie Archiwum Polskiej Akademii Nauk
http://www.petea.home.pl/apan/pl/node/2566

Więcej informacji o Kępińskim w Bibliotece Cyfrowej PW: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=843

TG, MM

Reklamy