Tytuł Ujednolicony – niezbędnik dla katalogerów
Miło mi poinformować, że na stronie Centrum NUKAT: http://centrum.nukat.pl dostępny jest 16 już numer kwartalnika „Tytuł Ujednolicony”.
Szczególnie polecam artykuł:
– Leszka Śnieżki pt. Niezły ubaw z katalogowaniem. W lekkiej z pozoru formie przemyca nam informacje na temat wdrażania nowych zasad katalogowania RDA i przejścia z formatu MARC na model Bibframe. Autor będąc na tegorocznej edycji zimowego spotkania Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotekarzy miał okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w bibliotekarstwie i popracować w programie RIMMF (RDA in Many Metadata Formats), który znakomicie nadaje się do praktycznego zapoznania się z zasadami modelu FRBR i RDA. W/w artykuł to prawdziwy smaczek dla katalogerów,
– Kurs na NUKAT czyli o szkoleniach organizowanych przez Centrum NUKAT,
– Uwolnić bibliotekę oraz Oddaj książki w dobre ręce to artykuły na temat jak zredukować domowy księgozbiór i nie popaść w rozpacz z tego powodu,
– koledzy z centrum NUKAT proponują nam też wizytę w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku,
– pojawiła się nowa rubryka Horyzonty w której będą publikowane teksty o przyszłości bibliotek, naszych katalogów i usług.
Na koniec najciekawszy artykuł, właśnie z rubryki Horyzonty, do lektury którego zachęcam, to Lev Manovich i jego projekt On Broadway – wizualizacja i ekspozycja danych w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej.

Miłego czytania życzy
MW

Reklamy