Podczas mojego pobytu w jednej z najpiękniejszych stolic Europy Sztokholmie, inaczej nazywanym Wenecją Północy, miałam okazję zwiedzić najbardziej reprezentacyjne biblioteki miasta, między innymi Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie.

Biblioteka Królewska w Sztokholmie
Biblioteka Królewska w Sztokholmie fot. FriskoKry https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kungliga_biblioteket_Stockholm.jpg

W auli Biblioteki Głównej Instytutu Technologicznego, wewnętrznym dziedzińcu pokrytym szklanym dachem, mieści się czytelnia główna

Czytelnia Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie
Czytelnia Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie fot. Holger.Ellgaard https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kungl_Biblioteket_dec_2012f.jpg

Już przy wejściu do czytelni głównej z wolnym dostępem do księgozbioru podstawowego, a także stanowiskami komputerowymi, otwiera się widok prawie na wszystkie pomieszczenia Biblioteki Głównej, m. in. czytelnię czasopism

Czytelnię prac doktorskich (z wolnym dostępem do prac doktorskich poszczególnych wydziałów).

a także osobne pokoje przeznaczone dla zajęć grupowych i usytuowane po lewej stronie czytelni ogólnej. Każdy z tych pokoi został nazwany imieniem jednego z wybitnych naukowców, jeden z nich na cześć francuskiego matematyka i fizyka Blaise’a Pascala.

Po prawej stronie czytelni ogólnej znajdują się katalogi kartkowe, czytelnia zbiorów specjalnych (starodruków), a także samoobsługowa pracownia kserograficzna

Książki są ułożone na półkach wg układu działowego zbiorów Biblioteki.

W Czytelni czasopism przechowywane są czasopisma z przed ostatnich kilku lat. Czasopisma, również jak i książki są rozmieszczone na półkach wg układu działowego.

Przy wejściu do Biblioteki znajduje się Punkt Informacyjny, gdzie od bibliotekarza dyżurującego można uzyskać podstawowe informacje o Bibliotece.

Na drugim poziomie dokąd prowadzą zewnętrzne schody z czytelni głównej znajdują się pomieszczenia służbowe dla pracowników Biblioteki.

Przyjazna atmosfera panująca w czytelniach powstaje nie tylko dzięki dobrze zorganizowanej obsłudze czytelników, ale także wygodnym miejscom pracy, biurkom i sofom.

 

 

NK

Reklamy