1 kwietnia odbył się w Muzeum Politechniki Warszawskiej wernisaż wystawy „Rzeczpospolita Rafajłowska – Na Szlaku Walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich”. Na przełomie 2015/2016 r. minęła 10o rocznica walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. W rejonie Rafajłowej, (obecnie Bystrycia na Ukrainie), niewielkiej huculskiej wsi walczyły  Legiony Polskie z wojskami rosyjskimi.

 

przelecz

Powstał tu na przełomie 1914/1915 roku pierwszy od czasu zaborów wolny obszar pod polską władzą wojskową i administracyjną sprawowaną przez Józefa Hallera, dowódcę przyszłej II Brygady Legionów Polskich. Rzeczpospolita Rafajłowska stała się symbolem walki wyzwoleńczej na początku lat międzywojennych.

hallerowka
„Hallerówka” – miejsce stacjonowania sztabu
napis
Kamień na Przełęczy Pantyrskiej z napisem: „Młodzieży polska, patrz na ten krzyż / Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż/ Przechodząc góry, lasy i wały / Dla ciebie Polsko i dla Twej chwały”

fotografie

Ciekawy wykład wprowadzający w tematykę walk Legionów na Kresach i początków I wojny w tych rejonach wygłosił kurator wystawy dr Jan Skłodowski.

wstep

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z czasów walk Legionów, fotografie obecne zachowanych pamiątek z tamtych rejonów, krzyży, mogił legionistów, pomników w Bohorodczanach, Mołotkowie, Sołotwinie, Nadwórnej, Pasiecznej, Zielonej, Rafajłowej.

dab_wolnosci
Dąb wolności – zasadzony 14 listopada 2014 r. na terenie Politechniki Warszawskiej

wizytujacy2mapawys1

MM, MW

 

Reklamy