www.prezydent.pl

Trwa kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem wspólną lekturą będzie dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Biblioteki, szkoły i wszystkie inne instytucje mogą zgłaszać się do akcji za pomocą specjalnego formularza. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września 2017 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

„Wesele” to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Powstał on na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się już ponad 120 wydań „Wesela”.

wesele

Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 tamże. Polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany był z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Nazywany często czwartym wieszczem polskim. Pogrzeb Wyspiańskiego w Krakowie w 1907 roku stał się manifestacją narodową. Pochowany został w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

http://www.lustrobiblioteki.pl

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/
http://lustrobiblioteki.pl/2017/06/narodowe-czytanie-2017-ruszyly-zgloszenia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Wyspia%C5%84ski

Formularz zgłoszeniowy:
http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/uczestnicy-akcji/zgloszenie.html

IMCh, AN

Reklamy