DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻEK

Georgia Russell
Georgia Russell autor See-ming Lee https://www.flickr.com/photos/seeminglee/8754100896/in/photostream/

Do tego artykułu zainspirowała nas nasza koleżanka Iwona Lipińska, która jest pod ogromnym wrażeniem rzeźb z książek. Poszukałyśmy i znalazłyśmy wiele informacji na ten temat.

Każdy z nas chyba słyszał o origami, ale chyba niewiele osób słyszało o rzeźbach czy wycinankach z książek, które wyniesione zostały do miana sztuki.
Jest wielu artystów, którzy chcąc podarować starym książkom drugie życie, tworzy z ich kart niesamowite dzieła sztuki. Chciałabym przedstawić kilku z nich.

Su Blackwell. Dla miłośników literatury, w szczególności lubiących ten mistyczny kontakt z książką jako przygodą, a nie książką-produktem, Blackwell jest postacią nie do zignorowania. Trzydziestokilkuletnia Angielka, kochająca literaturę, obrała sobie książki za inspirację do swych dzieł. Jej papierowe rzeźby urzekają swoim pięknem, delikatnością i ulotnością. Przenoszą w magiczny świat bajek, gry świateł, sprawiają, że znów czujemy się dziećmi. Kto nie miałby ochoty postawić sobie takiej rzeźby na parapecie, oświetlić jej świeczką, włączyć ulubioną muzykę i w deszczowy dzień po prostu przyglądać się tej ślicznej miniaturze. Zapomnieć o całym świecie, wszystkich problemach i przenieść się w magiczny świat marzeń.
Zainspirowana starymi baśniami oraz podaniami ludowymi, tworzy niezwykłe melancholijny świat, rzeźbi ze starych książek upolowanych w antykwariatach. Przed przystąpieniem do cięcia, zginania i kształtowania Su czyta każdą książkę, nad którą ma zamiar pracować, czasem nawet kilkukrotnie.

http://www.sublackwell.co.uk
http://www.sublackwell.co.uk/fineartportfolio/
http://www.sublackwell.co.uk/fineartportfolio/

Alicja Martin hiszpańska artystka tworzy niesamowite rzeźby „lawiny z książek na ulicach miast”. Artystka chce ocalić papierowe książki przed zapomnieniem. Wylewające się falami woluminy mają przypominać nam o pięknie literatury. I robią to doskonale! W dobie cyfryzacji, która wypiera analogowe rozwiązania, 52-letnia Alicia Martin, czyli w zasadzie „wychowanka papieru”, postanowiła wykorzystać swoje umiejętności i przekuć je w gigantycznych rozmiarów wiadomość o nieco „katastroficznym” dla niektórych wydźwięku. Podobno niedługo będziemy mogli podziwiać je również w Polsce.
http://creoflick.net

http://creoflick.net

Georgia Russell szkocka artystka przy pomocy skalpela tnie stare książki, tworząc z nich imponujące rzeźby. W ten sposób treść zawarta w dawno zapomnianych tomach ożywa na nowo, może uwolnić się i niemal uciec z okładek, w których tkwiła zamknięta przez lata. W swoich pracach artystka wykorzystuje również stare mapy, gazety i zdjęcia.

http://www.galeriedukan.com
http://www.galeriedukan.com

Film: https://www.youtube.com/watch?v=F0PkBo9w_IM
Guy Laramee w ciągu swojego życia pracował jako scenarzysta, reżyser sceniczny, kompozytor, rzeźbiarz, malarz oraz pisarz. Wśród jego dzieł rzeźbiarskich są niesamowite krajobrazy rzeźbione w książkach. Laramee przetwarza boki starych książek, słowników i encyklopedii w górskie krajobrazy lodowcowe, płaskowyże i głębokie doliny, świątynie, klasztory i ogrody, obrazując w ten sposób degradację ludzkiej kultury.

http://beautifuldecay.com
eautifuldecay.com

Brian Dettmer Urodził się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Na studiach zainteresował się malarstwem, ale dość szybko jego uwaga zwróciła się ku poszukiwaniu relacji pomiędzy znakami, tekstami i obrazami. W ten sposób zaczął tworzyć pierwsze prace, w których umieszczał strony gazet i książek na płótnie, potem rozrywał je na kawałki. Dettmer sprawia, że książki zyskują dodatkową funkcję i przenoszą jeszcze jedną ideę, którą niemalże wszczepił im sam artysta, tnąc, sklejając i wycinając różne wzory i figury wewnątrz samego przedmiotu, przez co właściwie definiuje go na nowo. Sam Brian Dettmer nazywa siebie książkowym chirurgiem, ponieważ pęsetą, nożem i skalpelem artysta przekształca encyklopedie i atlasy w prawdziwe dzieła sztuki.

http://briandettmer.com/art/
http://briandettmer.com/art/

Long-Bin Chen Urodzony w Tajwanie artysta często wykorzystuje w swoich dziełach stare książki telefoniczne, papier komputerowy i czasopisma. Jako narzędzi używa, m.in. pilarki, wiertarki, piły, szlifierki, nożyc. Bardzo ważny w jego dziełach jest aspekt ekologiczny, a dokładniej recykling. Często stara się, aby rzeźby odpowiadały treści książek.

http://solopiensonoexisto.blogspot.com/
http://solopiensonoexisto.blogspot.com/

https://www.youtube.com/watch?v=wKB7UNTicng

Karine Diot francuska artystka, rzeźbiarka stara się uczcić stare książki i nadawać im inny sposób wyrazu. Diot mówi: „Ocalam je przed kurzem, czytam i dopiero wtedy staram się przedstawić ich historię poprzez scenę 3D z własnymi stronami”. Każda rzeźba jest unikatowa, wykonana ręcznie, bez cięcia laserowego. Artystka potrzebuje od 200 do 400 godzin pracy do wykonania jednego dzieła.

https://www.etsy.com/shop/KarineDiot

Jodi Harvey-Brown. Większość z nas po przeczytaniu książki odstawia ją na półkę bądź daje komuś znajomemu do przeczytania. Jodi Harvey-Brown jednak tak nie robi. Mimo iż uwielbia książki, tworzy z nich dzieła sztuki poprzez wycinanie trójwymiarowych rzeźb. Artystka odtwarza w ten sposób magiczny świat, do którego przeniosła ją dana lektura.

http://zalajkowane.pl/rzezby-zrobione-z-ksiazek/
http://zalajkowane.pl/rzezby-zrobione-z-ksiazek/

Barbara Wildenboer – artystka używa starych stron książek, map, atlasów geograficznych i anatomicznych, aby tworzyć nowe, współczesne sceny, których inspiracją jest natura. Rzeźbiąc w starych książkach artystka podkreśla abstrakcyjne znaczenie słów. Gdy zmienia się forma i struktura wykorzystywanych książek, zmienia się także nasze rozumienie historii i język w nich przedstawiony.

http://www.galerieproject.com/vintage-books-barbara-wildenboers/
https://www.artsy.net/artist/barbara-wildenboer/works

Książki służą zazwyczaj do czytania i to jest oczywiste dla większości z nas. Są jednak tacy artyści, którzy udowadniają, że książki mogą być doskonałym tworzywem do wyrażania treści w inny sposób. Ceny niektórych dzieł, które pokazałyśmy, wahają się od 2 do 5 tysięcy dolarów za sztukę!

Więcej o Su Blackwell na jej stronie: http://www.sublackwell.co.uk
Ruchoma rzeźba Su Blackwell
Brian DettmerKarin Diothttp://briandettmer.com/art/http://zalajkowane.pl/rzezby-zrobione-z-ksiazek/http://www.aliciamartinlopez.com/http://lodz.wyborcza.pl/lodz/http://www.biblioteka.wieszowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=78&Itemid=81&limitstart=3http://www.galerieproject.com/vintage-books-barbara-wildenboers/http://barbarawildenboer.com/https://www.artsy.net/artist/barbara-wildenboer/works

IMCh, AN

Reklamy