Blog BGPW działa od 2008 roku – 16 lipca minie 9 lat od chwili kiedy pojawiła się pierwsza notka „Do czego służą biblioteki?”. Główne tematy poruszane od początku  istnienia bloga to: Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej – teraz i kiedyś, historia naszej uczelni, biblioteki cyfrowe, digitalizacja, open access, budownictwo biblioteczne, nowe technologie służące przekazywaniu informacji oraz sprawy „okołobiblioteczne”. Wiodące były w tamtym okresie takie trendy jak Web 2.0 i 3.0 i Library 2.0 czyli Internet interaktywny. We wspomnianym pierwszym artykule bloga cytowane były rozważania Umberto Eco  o funkcji biblioteki zawarte w eseju „O bibliotece”. Umberto Eco zdefiniował wówczas nie tylko słynny  wzorzec złej biblioteki, ale opisał też dwie biblioteki skierowane na użytkownika, do których zawsze z przyjemnością zaglądał. Były to Sterling Library w Yale i biblioteka uniwersytecka w Toronto, otwarte do północy cały tydzień, z bezpośrednim dostępem do regałów z książkami, gdzie pisarz spędzał czasami cały dzień i odkrywał na półkach interesujące książki, o których istnieniu wcześniej nie słyszał, a poszukiwania wśród regałów  traktował jak pasjonującą przygodę. Pozostańmy więc z tą ideą biblioteki tradycyjnej czy cyfrowej, repozytorium czy bazy wiedzy, gdzie przeżyć można przygodę intelektualną, czy chociaż odkryć potrzebne informacje.

W ciągu tych 9 lat na łamach bloga ukazało się ponad 560 artykułów, komentowano wpisy kilkaset razy, blog bywał podlinkowany w serwisach związanych nie tylko z bibliotekami i pozostał jednym z najdłużej działających polskich blogów o tematyce bibliotekarskiej.

Niedawno blog zmienił wygląd (nowy szablon). Rozszerzona została też tematyka o szeroko rozumiane czytelnictwo, książki dawne i nowe, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, ciekawostki związane z bibliotekami i książkami. Szablon umożliwia łatwiejszą interakcję z czytelnikami. Zapraszamy do komentowania, dawania lajków, twitowania, a także do współpracy chociażby poprzez udział w dwóch naszych wakacyjnych konkursach:

Konkurs „FOTO-biblioteki” – zachęcamy czytelników do nadsyłania zdjęć i opisów bibliotek, na które natknęli się w trakcie wakacyjnych podróży. Konkurs potrwa do 15 pażdziernika 2017.

Konkurs „Wakacje z książką” – zapraszamy do przesyłania zdjęć z wakacyjnych plenerów z książką w roli głównej – czekamy na zdjęcia do 15 września.

Zachęcamy nieustająco, nie tylko bibliotekarzy, do czytania naszego bloga i współpracy przy tworzeniu tekstów.

MM

Reklamy