http://magazyntrendy.pl

Ta niezwykła biblioteka postała niedawno w indonezyjskim mieście Bandung w Indonezji.

Pomysłodawcą był holenderski architekt Florian Heinzelmann, który podróżując po Indonezji zauważył malejące zainteresowanie książkami i czytaniem. Okazało się także, że wskaźnik analfabetyzmu i porzucania nauki jest wciąż wysoki w tym kraju. Chciał znaleźć rozwiązanie, które pozwoli w tani i ekologiczny sposób zapewnić dostęp do literatury i innych mediów, ale jednocześnie stanowić będzie na tyle oryginalny pomysł, że przyciągnie on mieszkańców niczym magnes. Pragnął aby ludzie chcieli spędzać w nim czas i zdobywać wiedzę. Bibliotekę postawiono na małym placu, używanym niegdyś do organizowania imprez i aktywności sportowych. Architekci skorzystali z oferty firmy, która sprzedawała puste opakowania po lodach. Do zbudowania ścian zużyto, aż dwóch tysięcy takich pudełek. Chociaż efekt jest niesamowity opakowania okazały się trudnym w pracy tworzywem. W ciągu dnia pudełka zapewniają dostęp do naturalnego światła, natomiast wycinając otwory w dnach pojemników, można z łatwością stworzyć naturalny system wentylacji. Aby opakowania bez problemów odprowadzały wodę deszczową należało umieścić je między belkami pod niewielkim kątem, lekko przechylone na zewnątrz.

http://booklips.pl

Architekci zdali sobie także sprawę, że stosowanie zarówno otwartych, jak i zamkniętych opakowań przypomina system zero-jedynkowy, i wykorzystali go aby na elewacji zamieścić przesłanie w postaci kodu binarnego. Komunikat czyta się, począwszy od górnego rzędu, spiralnie wokół obwodu. Brzmi on: „buku adalah jendela dunia”, co oznacza: „książki są oknami na świat”.

http://booklips.pl
http://booklips.pl
http://booklips.pl

 

Biblioteka cieszy się niemałą popularnością. Przyjeżdżają do niej nawet wycieczki szkolne. Dostęp do książek i edukacji zapewniają miejscowe fundacje. Architekci pracują już nad następnymi niekonwencjonalnymi bibliotekami, które są wznoszone w różnych zakątkach Indonezji, a my czekamy z niecierpliwością na efekty końcowe

http://booklips.pl
http://booklips.pl

 

http://www.fpiec.pl/post/2016/07/08/zobaczjakwygladabilbiotekazbudowanazld

zdjęcia http://booklips.pl

Podziękowania dla Moniki Matery Łabędy za ciekawy temat

IMCh, MMŁ

Reklamy