Europeana, europejska biblioteka cyfrowa to jednocześnie wirtualne muzeum i archiwum, udostępniające dziedzictwo kulturowe i naukowe w Internecie. Obecnie, po 9 latach od uruchomienia, umożliwia dostęp do ponad 50 mln obiektów. Są to książki, czasopisma, artykuły, fotografie, fragmenty filmów, mapy i inne dokumenty w postaci cyfrowej, pochodzące z europejskich bibliotek i innych instytucji dziedzictwa kulturowego. Są tam też widoczne obiekty z polskich bibliotek cyfrowych, w tym naszej Biblioteki Cyfrowej PW.

W okresie wakacyjnym pojawiły się kolejne nowości, które można podziwiać w ramach kolekcji tematycznych, serwisów Europeany, czy po prostu wyszukać na głównej stronie Europeany. Kilka miesięcy temu pokazano wystawę dawnych pocztówek z obrazkami pięknych miast, krajobrazów i regionów w południowo-wschodniej Europie, w ujęciu nostalgicznym, wspomnieniowym. Teraz można wziąć udział w konkursie Europeany, wysyłając współczesne fotografie  widoków z Czarnogóry, Chorwacji, Albanii, Serbii i innych krajów tego regionu.

Wśród nowości kolejna wystawa on-line: 1946 Misja Ogooué-Congo. W 1947 roku, 70 lat temu, odtworzono publicznie pierwsze nagrania dźwiękowe muzyki Pygmy zebrane w Afryce Równikowej przez francuskiego etnologa Gilberta Rougeta. Nagrania zostały zarejestrowane podczas misji Ogooué-Congo, ekspedycji naukowej prowadzonej przez 23-letniego francuskiego etnologa Noëla Ballifa.

Dźwięki to też „Muzyka maszyn„.  Europeana umożliwia wysłuchanie koncertów dźwięków, które kiedyś wypełniły holenderskie środowisko dźwiękowe, a teraz artyści przekształcają je w nowe arcydzieła muzyczne. Każdego miesiąca Europeana Music zaprasza kolejnego kuratora do zaprezentowania wybranego obszaru muzyki, w lipcu gościem był Greg Markus z Holenderskiego Instytutu Dźwięku i Wizji (Netherlands Institute for Sound and Vision).
Dla artystów, tworzących nowe kompozycje, cenne materiały audio to nagrania w terenie. Inspiracją wykorzystywaną w kompozycji muzycznej mogą być dźwięki maszyn, ruchu drogowego, czy nawet urządzeń domowych, takich jak pralka. Na przykład dźwięki z portu Rotterdam, najbardziej ruchliwego portu w Europie, gdzie jęki ciężkich maszyn i trąbienie syren okrętowych dominują w codziennym hałasie dźwiękowym. Dźwięki te definiują miasto, a ich moc jest zdaniem artystów świetnym sposobem na uchwycenie emocji ludzkich. Nagrania dźwięków środowiska naturalnego, otoczenia, to też zapis konkretnych historycznych momentów, a możliwość ich odtworzenia, to ochrona przed zapomnieniem sonicznej sfery dziedzictwa kulturowego.

http://blog.europeana.eu/wp-content/uploads/2017/06/MusicMachinesFeature.jpg

Do użytkowników Europeany (choćby sporadycznych) skierowana jest ankieta: Badanie wpływu: Jak cyfrowe dziedzictwo kulturowe wpływa na Ciebie?
Celem badania jest  uzyskanie informacji jakie jest znaczenie kolekcji tematycznych i serwisów Europeany (w szczególności: Europeana Fashion, Europeana Photography i Europeana Research) dla uzyskania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego.

I coś specjalnie na lato: zbiór pięknych, zabytkowych zdjęć letnich plaż i wakacyjnych zabaw ze zbiorów instytucji kultury w Europie, dostępnych na Europeanie, w Pinterest.

Bain de mer familial, Deauville, 1919. Agence Rol. Natonal Library of France, Public domain

Źródła:

Europeana eNews july 2017

blog.europeana.eu

MM

Reklamy