book-architecture-wood-building-wall-door-1409043-pxhere.com
https://pxhere.com/en/photo/1409043

9 sierpnia przypada wyjątkowe święto, czyli Światowy Dzień Miłośników Książek (Book Lovers Day), ale każda okazja żeby książki czytać i o nich mówić jest dobra.

Pamięć ludzka jest nietrwała, a po latach nawet najwspanialsze historie odchodzą w zapomnienie lub ulegają zniekształceniu. Powstanie pisma umożliwiło przetrwanie wielu historii, podań i ważnych wydarzeń. Początki piśmiennictwa były trudne, od węzełków po przez piktogramy i wszelakiego typu symbole mające za zadanie usprawnić komunikację międzyludzka. Z czasem te prymitywne sposoby przekształcały się w coraz to doskonalsze formy przekazu informacji. Od tego czasu ludzkość zrobiła ogromny postęp, stworzyła jednolite pismo i język. Pismo ewoluowało od najstarszego stadium – piktografii, poprzez ideografię, pismo analityczne, aż do najmłodszego – pisma fonetycznego.

Historia książki natomiast dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunaby), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi. Począwszy od rzeźbienia na kamiennych tablicach, książka miała na celu przenoszenie pisma i rysunków takich, które nie mogły być naniesione na kamiennych tablicach. Pierwotnie był to pergamin lub skórka, który mocno wiązano z drewnianą okrywą. Drewniana okładka była często mocno owinięta w skórę, aby zapobiec wyschnięciu drewna i zamocowaniu klamer lub pasków.

W czasach nowocześniejszych możliwości drukowania sprawiła, że książki były tańsze i łatwiejsze do wydrukowania. Drukarka, maszyna do pisania i komputer wszystkie te urządzenia miały wpływ na rynek książek. Ale najbardziej do rozpowszechnienia książek przyczynił się wzrost urządzeń elektronicznych, które mogą być wykorzystane do czytania. Komputery, tablety i większość telefonów komórkowych mają teraz możliwość odczytywania książek, co znacznie ułatwia przenoszenie niewielkiej biblioteki, aby cieszyć się z niej niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Jednakże pomimo tak rozwiniętej technologi książka nadal kojarzy nam się z papierowym woluminem.

Pierwsze „książki” pojawiły się w Polsce 900-1000 lat temu. Były to pergaminowe kartki umieszczone między dwiema deseczkami, stąd też wywodzi się powiedzenie: przeczytać coś „od deski do deski”. Pierwsze księgi zostały do Polski przywiezione przez duchownych przybyłych z Czech w orszaku Dąbrówki. W tym czasie znajomość pisania i czytania na terenie Polski była zjawiskiem zupełnie wyjątkowym. Posiadali tę umiejętność właściwie tylko obcokrajowcy w większości misjonarze, oraz ich uczniowie – również należący do stanu duchownego. Pierwsza znana dziś wiadomość o papierze w Polsce pochodzi z roku 1325.

Ale czym by były książki bez czytelnika? Oto odpowiedzi:

„Książki bez czytelnika nie można sobie wyobrazić, tak jak i samo pojęcie „czytelnik” uzależnione jest od książki” – Jarosław Iwaszkiewicz

„Za książką kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze listem do czytelnika. Piszemy zazwyczaj listy do przyjaciół. Książka jest listem autora do przyjaciela” – Jarosław Iwaszkiewicz

„By istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy – Walt Whitman

„Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy” („Cień wiatru”, Carlos Ruiz Zafón)

Zapraszam także do obejrzenia filmików

https://youtu.be/pQHX-SjgQvQ

https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ksi%C4%85%C5%BCki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo

IMCh

Reklamy