Wakacyjny wypoczynek można połączyć z czytaniem i to niekoniecznie wioząc ze sobą stertę książek czy korzystając z e-czytnika. Biblioteki starają się zapewnić turystom i miejscowym czytelnikom dostęp do książek również na plaży. Już kilka lat temu pisaliśmy o bibliotekach wakacyjnych, głownie zagranicznych, o regałach z książkami na plaży czy mini-bibliotekach w parkach. Również w Polsce prowadzone są tego typu akcje. Wojewódzka i miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji co roku organizują projekt „Biblioteka na plaży”, w ramach którego działa 9 plenerowych bibliotek, oferując na plażowych regałach około 2 tysiące książek, uzupełnianych w trakcie sezonu nowymi pozycjami. Książki oznaczone są naklejkami z logiem akcji i informacją, żeby odłożyć ją na miejsce po przeczytaniu. Zdarza się jednak, że niektórzy odsyłają je dopiero pocztą. Często za to czytelnicy dokładają na regały swoje książki.

Biblioteka na plaży. Nz. Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – Tawerna Dom Zdrojowy. Ze strony: http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Biblioteki-na-plazy-Jak-je-znalezc-i-jak-z-nich-korzystac,a,82524 Fot. Grzegorz Mehring / http://www.gdansk.pl

Równiez Biblioteka Miejska w Ustce zogranizowała akcję „Biblioteka na Plaży”

http://biblioteka.ustka.pl/godziny-otwarcia/20-aktualnosci/aktualnosci/2619-juz-jest-ruszyla-biblioteka-na-

 

„Biblioteka na plaży” prowadzona też jest w letnie miesiące w Krynicy Morskiej.

W Hiszpanii biblioteki plażowe działają od dawna. Jedną z pierwszych była biblioteczka w drewnianym baraku na plaży w Walencji uruchomiona w 2006 r., a hasło promocyjne brzmiało „Zanurz się w morzu czytania”.  Kolejne powstawały szybko w wielu innych miejscowościach. Oprócz książek, gazet i sieci wifi biblioteki plażowe organizują też warsztaty m.in. pierwszej pomocy czy edukacji ekologicznej.

http://www.infobibliotecas.com/es/blog/tag/arquitectura/

Poniżej regał z książkami na plaży Bondi Beach w Sydney. Biblioteki mobilne uruchamiane są tez na innych plażach w Sydney. Warto zacytować wypowiedź  burmistrza miasta, który powiedział, że jeśli biblioteka plażowa „zachęci nawet jedno dziecko do sięgnięcia po książkę i odkrycia radości z czytania, to ten projekt będzie tego wart „.

http://cdn.mhpbooks.com/uploads/2015/04/tumblr_mptyihWMvz1qzwgyso1_500.jpg

 

 

Źródła:

http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Biblioteki-na-plazy-Jak-je-znalezc-i-jak-z-nich-korzystac,a,82524

http://www.ustka.pl/pl/artykul/14/3015/ksiazka-na-wakacjach

http://www.praca-bezbarier.pl/biala-plaza-w-krynicy-morskiej-838/

http://www.infobibliotecas.com/es/blog/tag/arquitectura/

https://www.mhpbooks.com/dreaming-of-summer-check-out-these-beach-libraries-from-around-the-world

MM

Reklamy