NAJWIĘKSZE KSIĄŻKI ŚWIATA

Ilustrowana historia Sarawa
Ilustrowana historia Sarawaku

Miejsce Pierwsze
W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50-stronicowy album „Ilustrowana historia Sarawaku” ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc. Album trafił na aukcję, a dochód z jego sprzedaży przeznaczono na cele dobroczynne. Dotychczas za największą uznawano książkę o Królestwie Bhutanu we wschodnich Himalajach. Jej rozmiary to 2 m 10 cm wysokości i 1,5 m szerokości.

Gigantyczny atlas

Miejsce Drugie
Gigantyczny atlas – to druga największa książka, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Mierzący 1,8 m na 2,75 m. wolumin został wydany jedynie w 31 egzemplarzach. Atlas pt. „EARTH” – Ziemia, zawierający 37 map, kosztuje 100 tysięcy dolarów (dwa z nich zostały sprzedane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Atlas zaprezentowano na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Każde dzieło robione było na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Aby przewrócić stronę w atlasie, trzeba to zrobić obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart. Wydawcą jest Gordon Cheers.

https://fakty.interia.pl/galerie/ciekawostki/zdjecie,iId,1017675,iAId,72321

Miejsce Trzecie
Trzecią największą książką na świecie jest również atlas zawierający 41 map, jego wymiary to 176 cm wysokości i 231 cm szerokości. Do jego przeniesienia potrzeba sześciu osób. Atlas został podarowany angielskiemu królowi Karolowi II przez kupca Johannesa Klenckego w 1660 roku (prawdopodobnie powstał w tym samym roku w Holandii). Atlas Klenckiego gromadził całą ówczesną wiedzę geograficzną i historyczną. Do tej pory nie był wystawiony na widok publiczny. Zarządca bibliotecznej kolekcji map, Peter Barber uważa, że większość map udostępnianych na wystawie „Magnificent Maps: Power, Propaganda and Art” zaprezentowanej w Brytyjskiej Bibliotece Narodowej, to nie tylko instrumenty geograficzne, ale też dzieła sztuki. Dawniej mapy traktowane były jako dzieła sztuki w domach bogaczy, zwłaszcza przed 1800 rokiem – mogły być tak samo ważne jak obrazy czy rzeźby. Podkreślały też status swojego właściciela. Mapa świata pokazywała światowość, mapa Ziemi Świętej – pobożność, posiadłości – zamożność, miasta – wierność swojemu miejscu zamieszkania. Dopiero niedawno Biblioteka Brytyjska mogła zdigitalizować ten cenny zabytek. Zeskanowanie całej książki zajęło kilka dni. Wymagało to pracy wielu osób, zorganizowania całego planu zdjęciowego i ogromnej ostrożności. Biblioteka Brytyjska opublikowała nawet film, na którym możemy zobaczyć, jak wyglądały prace nad procesem digitalizacji.

http://businessinsider.com.pl
Codex Gigas
Codex Gigas https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Codex_Gigas_devil.jpg

Miejsce Czwarte
Codex Gigas
  czyli „Wielki Kodeks, Wielka Księga” to największy istniejący Średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach. Obecnie jest przechowywany w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie. Księga przekazuje tekst Starego i Nowego Testamentu oraz szereg pozabiblijnych dodatków, wśród nich dzieła Józefa Flawiusza, „Kronikę Czechów Kosmasa oraz traktaty medyczne. Kodeks słynie z dwóch rzeczy: uchodzi za największy rękopis w Europie oraz prezentuje wizerunek diabła. Ze względu na ten wizerunek kodeks jest również znany jako „Biblia Diabła” lub „Diabelska Biblia. Kodeks oprawny jest w drewniane okładki pokryte skórą i ozdobami z metalu, mierzy 91 cm wysokości, 50 cm szerokości i 22 cm grubości, waży aż 75 kg. Początkowo zawierał 320 welinowych kart, z których osiem usunięto. Do wykonania wszystkich welin w księdze użyto cielęcej skóry ze 160 zwierząt. Rękopis przyrównywano do siedmiu cudów świata i nazywano go ósmym cudem świata.

pl.wikipedia.org

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zobacz_najwieksza_ksiazke_swiata_128730.htmlhttp://fakty.interia.pl/galerie/ciekawostki/zdjecie,iId,1017675,iAId,72321

http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/zdigitalizowano-najwieksza-ksiazke-swiata-trwalo-to-kilka-dni/mcmqty0

https://pl.wikipedia.org/wiki/Codex_Gigas

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15951/codex-gigas-czyli-biblia-samego-diabla

IMCh, AN

Reklamy