W ubiegłym roku została otwarta ponownie po 3 latach remontu najstarsza zachowana i działająca biblioteka na świecie. Jest to biblioteka w Fezie w Maroku, stanowiąca część meczetu al-Qarawiyyin, którego budowę rozpoczęto w 859 r. Przez wiele stuleci meczet stanowił też centrum uniwersyteckie, w którym nauczano Koranu, logiki i filozofii. Budowę meczetu zainicjowała kobieta – Fatima, córka Muhammada al-Fihri, która była też prawdopodobnie fundatorką. Również kobieta, Aziza Chaouni kanadyjsko-marokańska architekt, kierowała renowacją biblioteki i meczetu, który od wielu lat popadał w ruinę. Po 3 latach remontu biblioteka została otwarta w 2016 r. i to nie tylko dla studentów, ale też dla zwiedzających. Odrestaurowano zabytkowe fontanny, mozaiki. Dodano nowe obiekty: kawiarnię, parasole nad patio, muzeum, w którym można poznać historię meczetu i biblioteki.

W bibliotece znajduje się zbiór 4 tysięcy zabytkowych ksiąg i arabskich rękopisów, do sali w której znajdowały się cenne manuskrypty wejścia strzegły cztery zamki i czterech kluczników. Wszyscy czterej musieli stawić się, każdy z osobnym kluczem,  żeby otworzyć drzwi. Najcenniejsze rękopisy, to m.in.: wydanie Koranu z IX wieku sporządzone pismem kufickim na skórze wielbłądziej, rękopis islamskiego prawodawstwa autorstwa Awerroesa,  oryginał XIV-wiecznego dzieła „Muqaddima” arabskiego historyka Ibn Chalduna.  Po renowacji cztery zamki zastąpiono czterocyfrowym kodem zabezpieczającym.

Czytelnia Al-Karawijjin. | fot. http://www.tor.com

W ramach remontu zainstalowano system kanalizacji i podziemnych kanałów, odprowadzających wilgoć, która zagrażała cennym rękopisom. W specjalistycznym laboratorium dokonuje się konserwacji i digitalizacji najstarszych tekstów. Wyspecjalizowane skanery tworzą nie tylko cyfrowe kopie, ale identyfikują drobne uszkodzenia w starożytnych zwojach a konserwująca maszyna traktuje manuskrypty płynem, który nawilża je, aby zapobiec powstawaniu dalszych pęknięć i zmian. Konserwacja i przywrócenie bezpiecznego stanu zachowania rękopisów były jednym z największych wyzwań podczas renowacji biblioteki. Restauracja i otwarcie biblioteki jest jednak czymś więcej niż tylko zabezpieczeniem starych ksiąg. Jak napisał dziennikarz Kareem Shaheen (na stronie Book Riot), to symboliczny promień światła w tym trudnym regionie.

https://www.theguardian.com/cities/2016/sep/19/books-world-oldest-library-fez-morocco

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7233/najstarsza-biblioteka-swiata-otwarta-dla-zwiedzajacych

http://booklips.pl/newsy/najstarsza-biblioteka-swiata-po-raz-pierwszy-w-historii-zostanie-otwarta-dla-zwiedzajacych/

http://booknews.pl/?p=4403

https://bookriot.com/2016/07/18/a-sneak-peek-into-the-gorgeous-oldest-library-in-the-world/

MM