http://architektura.muratorplus.pl

Od 2011 roku Galeria Książki w Oświęcimiu mieści się w nowym budynku. Jest to biblioteka o innowacyjnej i ciekawej architekturze. Bibliotekę stanowi 5 tys. m² powierzchni, podziemny garaż, rowerownia, dwie małe sale kinowe, kawiarnia, bawialnia dla dzieci, sale konferencyjne, a także informatorium. Galeria miała imitować centrum handlowe, dlatego też wnętrze zostało ukształtowane jako otwarta przestrzeń „bez żadnych barier architektonicznych tak, by każdy wchodząc „niejako przy okazji”, mógł poruszać się w niej w sposób nieskrępowany”.

http://architektura.muratorplus.pl

Do obiektu można wejść z dwóch stron jak do pasażu handlowego. Dach „Galerii Książki” ozdobiony jest świetlikiem, który dostarcza naturalne światło do wnętrza. Architekci zastosowali dodatkowo przy zewnętrznej elewacji okładziny ceramiczne, które łamiąc światło dają jednocześnie tęczowe refleksy.

http://architektura.muratorplus.pl

Wszystkie wejścia na parterze mają przeszklenia, stąd też wrażenie otwartości i dużej przestrzeni. Biblioteka została zaprojektowana tak, aby można było zobaczyć, co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach, jednocześnie nie przeszkadzając w ewentualnych zajęciach. Znajduje się tu „Galeria przechodnia”, która stanowi szlak komunikacyjny i miejsce, gdzie można obejrzeć bieżące wystawy. Aula na 140 miejsc, można ją podzielić na dwie części, wyposażona została w sprzęt audiowizualny oraz zaplecze do np. tłumaczeń symultanicznych.

http://architektura.muratorplus.pl

Na piętrze usytuowano czytelnię naukową, czytelnię internetową oraz Bibliotekę Młodych, w której znajduje się wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest kącik malucha z teatrzykiem, sklepem i kolorowymi bajkami oraz mini czytelnia w fiacie126p. Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu:

https://youtu.be/OpzBR6jtyWU

W bibliotece znajdziemy również dział „Multimedia”, który oprócz książek mówionych i e-booków zawiera zbiory audiowizualne, programy i gry edukacyjne oraz filmy i muzykę. Można z nich skorzystać na miejscu w dwóch salach kinowych (na 16 i 20 miejsc). Dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu biblioteka posiada filmy z audiodeskrypcją. Bibliotekę dostosowano dla osób niepełnosprawnych.

http://architektura.muratorplus.pl

Galeria Książki jest wizytówką i elementem promocji miasta, ma niemal 1,5 tys. odwiedzających dziennie.

 

http://architektura.muratorplus.pl

Źródła :

http://mbp-oswiecim.pl/

http://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/2012/miejska-biblioteka-publiczna-galeria-ksiazki-w-oswiecimiu/80/

IMCh, AN

Reklamy