księga etrusków
Złota księga Etrusków i Blaszki z Pyrgi z inskrypcją w języku fenickim i języku etruskim https://encuadernacionpdnm.wordpress.com/2014/11/06/los-primeros-soportes-de-la-escritura-2/

W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książkę świata

Najstarsza książka świata powstała ponad 3,5 tysiąca lat temu, ok. 600 roku p.n.e.  Księga powstała w wyniku połączenia ze sobą sześciu płytek z 24-karatowego złota o wymiarach 5cm na 4,5cm. Strony zostały spięte złotymi pierścieniami, oprócz tekstu znajdują się tam również wizerunki wojowników, jeźdźca, syren i liry. Płytki te zostały zapisane w  języku Etrusków. Do tej pory nie udało się jednak w pełni odczytać tych zapisków. Język, co prawda,  został już rozszyfrowany, ale większość tekstów pozostaje nieodcyfrowana ze względu na problem ze zrozumieniem dokładnego znaczenia słów i form gramatycznych.
Złota księga została znaleziona w starym, pokrytym freskami grobowcu. Ten cenny artefakt trafił na tereny współczesnej Bułgarii prawdopodobnie dzięki starożytnym kupcom podążającym szlakami handlowymi z Włoch na północ Europy. Książkę przekazał Muzeum Narodowemu w Sofii w 2003 roku 87-letni darczyńca z Macedonii. Jej autentyczność  potwierdziło dwóch niezależnych ekspertów z Bułgarii i Anglii.

Etruskowie to współczesna nazwa ludu, który zamieszkiwał w starożytności północną Italię (czyli Etrurię). Według przekazów mitologicznych przyjmuje się, że naród Etrusków przybył na Półwysep Apeniński po Wojnie Trojańskiej (po upadku Troi), więc około 3 tys. lat temu (badania archeologiczne potwierdziły tę informację).
Zakłada się, że kultura i cywilizacja Etrusków wywarła wielki wpływ na Rzymian, istnieje nawet pogląd, że cywilizacja rzymska stanowi w istocie kontynuację cywilizacji etruskiej pod inną nazwą i z innym językiem.

diamentowa sutra
Strona z Diamentowej Sutry, wydrukowana w 9 roku ery Xiantong z dynastii Tang, tj. 868 ne. Obecnie znajduje się w British Library, London. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jingangjing.png

Dotychczas za najstarszą książkę świata uznawano Diamentową Sutrę z 868 r. Jest to chińskie tłumaczenie sanskryckiego tekstu. Zwój ma 17,5 stopy długości i 10 cali szerokości. Odkrył go w 1907 roku Aurel Stein  , węgierski archeolog i podróżnik pochodzenia angielskiego, podczas swojej drugiej wyprawy.  Sir Stein osiągnął wtedy „Jaskinie Tysiąca Buddów” w Dunhuang i tam poznał taoistycznego kapłana, który był opatem starożytnych jaskiń. Marc Aurel Stein kupił wtedy kilka egzemplarzy obrazów, haftów i innych artefaktów. Diamentowa Sutra przechowywana jest w British Museum.
Zwykłe książki osiągały już wówczas ogromne nakłady. W latach 847–851 wydrukowano kilkaset tys. egz. biografii alchemika Liu Honga. Masowo drukowano również kalendarze. Swoje wiersze drukowali poeci. Artefakt ten został odkryty wraz z innymi rękopisami wyrytymi na ścianie jaskini w Dunhuang (tytuł „Diamentowa Sutra” tłumaczy się jako „Płonąca Latarnia”).

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Etruskowie dostęp 11.10.2017

lubimyczytac.pl dostęp 11.10.2017

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinie_Mogao dostęp 11.10.2017

http://archeopasja.pl/2011/04/20/plan-ochrony-slynnych-jaskin-z-dunhuang/ dostęp 11.10.2017

IMCh, AN