https://uwolnijnauke.pl

W dniach 23-29.10. 2017 odbędzie się Tydzień Otwartej Nauki. Ruch Open Access rozwija się od lat 90.  i działa na rzecz budowy nowego otwartego modelu komunikacji naukowej. Dystrybucja wiedzy w tym modelu odbywa się poprzez czasopisma, otwarte repozytoria, blogi naukowe, e-laboratoria. Rokrocznie obchodzi się go na całym świecie pod koniec października.

Twórcy nie zrzekają się swoich praw autorskich, czyli nie jest to domena publiczna, mogą oni stawiać różnego rodzaju wymagania dotyczące udostępniania twórczości, pod warunkiem, że nie przeczą one zasadzie swobodnego korzystania. Publikowanie treści wiąże się z wolnymi licencjami np. Creative Commons.

Międzynarodowa organizacja SPARC, która propaguje od lat otwartość w nauce, ogłosiła temat dla Tygodnia Otwartej Nauki w roku 2017 (Open Access Week) – jest nim zaproszenie do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzyści można uzyskać poprzez udostępnienie otwartych zasobów naukowych – „Otwórz, aby …” (Open in order to…).

Imprezy mają bardzo różnorodny charakter: od akcji plakatowych, przez seminaria, a nawet gry miejskie. Wszystko zależy od tego, jak dana instytucja będzie chciała promować otwartą naukę.

 

https://uwolnijnauke.pl/materialy-promocyjne-na-tydzien-otwartej-nauki/

 

„Uwolnij naukę jest portalem Koalicji Otwartej Edukacji i zrzesza aktywistów specjalizujących się w działaniach na rzecz otwartej nauki. Piszemy o polityce naukowej, radzimy autorom, wspieramy działania bibliotek, uczelni i studentów. Dołącz do nas, jeśli otwarta nauka ma dla ciebie znaczenie!”

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW zapraszają w dniu 24 października 2017r. na organizowane w ramach międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki coroczne seminarium poświęcone zagadnieniom otwartej nauki i promocji dorobku naukowego. Więcej informacji na stronie http://www.bg.pw.edu.pl/index.php/aktualnosci-pl/623-seminarium-open-access.

Udział w seminarium jest bezpłatny, rejestracji można dokonać do 22.10.2017 na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe1_nUpqcIlIr-n6K_xhnF77p46JBdrWA3qf85MqMTCDQekhQ/viewform

 

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarty_dost%C4%99p
http://www.bg.pw.edu.pl/index.php /ruch-open-access
https://uwolnijnauke.pl/
 

IMCh, AN