http://www.se.pl/wiadomosci/polska/swiety-mikoaj-odwiedzi-biaystok_739976.html

W dniu 6 grudnia obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, zwany też Mikołajkami.

Pierwowzorem Świętego Mikołaja stał się biskup Miry, któremu przypisuje się rozdanie całego swojego majątku biednym albo wrzucanie przez komin sakiewek z pieniędzmi. Przedstawia się go jako starca z okazałą brodą w infule* z pastorałem** oraz workiem prezentów dla grzecznych dzieci i z rózgą dla niegrzecznych. W rocznicę jego śmierci świętujemy Mikołajki.

Święty Mikołaj Biskup z Miry https://slavdelo.dn.ua/2015/05/22/22-maya-primetyi-traditsii-primetyi-traditsii-i-obyichai-na-nikolu-letnego/

Na temat Mikołaja istnieje wiele legend i baśni, jedne wersje podają, że zamieszkuje on wraz grupą elfów Laponię drugie, że biegun północny. W okresie świąt Bożego Narodzenia rozdaje on grzecznym dzieciom prezenty. W niektórych krajach wrzuca je przez komin do butów lub skarpet specjalnie do tego przeznaczonych, albo zostawia pod poduszką śpiących maluchów, w innych natomiast pod choinką.

W Rosji św. Mikołaj otoczony był kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, natomiast postać przejętą z zachodu, która obdarowuje prezentami, nazwano Dziadkiem Mrozem.

Odpowiednikiem św. Mikołaja w tradycji bizantyńskiej jest Święty Bazyli, który prezenty rozdaje dopiero 1 stycznia.

Niestety, obecnie św. Mikołaj stał się komercyjnym symbolem świąt, dzięki któremu można rozciągnąć wręczanie prezentów od początku grudnia aż do Nowego Roku. Przedstawiany jest jako charyzmatyczny staruszek z siwa brodą i dużym brzuchem, w czerwonym ubraniu, dopełnieniem którego jest trójkątna czapka z białym pomponem i płaszcz. Mikołaj, oprócz worka z prezentami, powinien mieć i długą rózgę, która zastąpiła biskupi pastorał. Wizerunek Mikołaja spopularyzował koncern Coca Cola. Stało się to dzięki reklamie napoju powstałej w 1930 roku, którą stworzył amerykański artysta Fred Mizen.

Dziś Mikołaj znany jest na całym świecie, a rodzice wykorzystują go, żeby zachęcać dzieci do dobrego zachowania: ” Jak będziesz niegrzeczny, Mikołaj nie przyniesie Ci prezentów”. Niestety, działa to tylko w okolicy świąt i tylko na tych, którzy jeszcze w niego wierzą.

Na przestrzeni lat powstało wiele filmów, bajek i książek, których bohaterem jest św. Mikołaj. Oto kilka tytułów:

„Święty Mikołaj” w reżyserii Juha Wuolijoki to piękna świąteczna opowieść o chłopcu imieniem Mikołaj, którym po śmierci rodziców opiekują się wszyscy mieszkańcy małej wioski w Laponii. Każda rodzina gościła chłopca u siebie przez cały rok. Ale zawsze w Boże Narodzenie Mikołaj przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanowił obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi prezentami – zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiały się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja.

„Zły Mikołaj” w reżyserii Terry’ego Ywigoffa to opowieść o zawodowym oszuście, naprawdę złym św. Mikołaju. Święty Mikołaj kojarzy się nam z poczciwym staruszkiem, spełniającym bożonarodzeniowe życzenia. W głowie się nie mieści, że mógłby być cynicznym, zapijaczonym typem, a w dodatku cwanym złodziejem. Jednak na jego drodze staje nieoczekiwanie  8-latni chłopiec, który pokazuje mu prawdziwe znaczenie i czar Świąt Bożego Narodzenia.

„Rare Export: Opowieść wigilijna” -film reżysera Jalmaria Helandera, który przedstawia najpilniej strzeżoną tajemnicę Bożego Narodzeni spoczywającą we wnętrzu góry Korvatunturi. Według legendy tam właśnie, 486 metrów pod ziemią, mieszka św. Mikołaj. Czas, aby wszyscy ludzie uwierzyli w świętego Mikołaja i odkryli jego tajemnicę.

„Śnięty Mikołaj” to historia Scotta Calvina, rozwodnika, który ciężko pracuje i lubi to, a tym samym nie ma on czasu, by choćby od święta zająć się swoim synem. Scott przypadkiem nakrywa Świętego Mikołaja, który ulega przez niego ciężkiemu  wypadkowi. Charlie, syn Scotta, namawia swojego tatę, aby ten zastąpił Mikołaja, by nie zawieść milionów dzieci na całym świecie. Popularność pierwszej części sprawiła, że powstały także druga i trzecia część tej opowieści.

Mamy też „Fred Claus – Brat Świętego Mikołaja”, reżyserii Davida Dobkina, ale także wiele, wiele innych, ponieważ Mikołaj nadal inspiruje twórców.

Kadr z filmu „Ekspres polarny” http://www.filmweb.pl/Ekspres.Polarny

Najpopularniejszą chyba bajką jest „Expres polarny”, projekt Toma Hanksa i Roberta Zemeckisa. Jest to przeniesiona na duży ekran książka dla dzieci napisana przez Chrisa Van Allsberg’a. Film opowiada o prawdziwym charakterze Bożego Narodzenia. Bohaterem historii jest chłopiec powątpiewający w magię Świąt Bożego Narodzenia. Zostaje on pasażerem pociągu zmierzającego na biegun północny do siedziby św. Mikołaja.

Książka „Święty Mikołaj” autorstwa Joe Wheeler’a to historia prawdziwego Świętego Mikołaja, postaci szanowanej za swoje zadziwiające cuda i pokorę. Pojawia się on zawsze we właściwym czasie – wybawiając żeglarzy od niechybnej śmierci na wzburzonym morzu, ratując trzy młode kobiety przed pogrążeniem się w nierządzie, chroniąc dziecko przed poparzeniem w zbyt gorącej kąpieli. Dokonujący czynów, które okazują serce słabym, ubogim i zagrożonym, Święty Mikołaj jest w istocie patronem wszystkich i jako taki pozostaje jedną z najbardziej fascynujących postaci w historii chrześcijaństwa.

Jeden z odcinków amerykańskiego serialu „Bibliotekarze”, „Nocny lot Mikołaja”, poświęcony został ratowaniu Świętego Mikołaja. „Bractwo Węży” postanowiło zgładzić Mikołaja oraz przejąć jego magiczne moce. Bo do zadań Świętego należało też obdarowywanie ludzi dobrymi myślami. Bibliotekarze organizują misję ratunkową i dzięki ich zaangażowaniu udaje się ocalić ludzkość przed ogólnoświatową depresją.

Są też takie książki jak „Święty Mikołaj Cudotwórca” autorstwa Anatolija Bajukańskiego czy „Mikołaj. Święty nieznany” Atanazego Dębowskiego.

 

Życzymy Wam więc, nie tylko w tym dniu, wielu zachwycających prezentów, w tym również książek…

 

* infuła – motta, wysokie liturgiczne nakrycie głowy i znak godności chrześcijańskich dostojników kościelnych.

** pastorał – długa zdobiona laska o ślimakowato zwiniętym zakończeniu, jest atrybutem biskupa.

 

Źródła:

Wikipedia http://www.filmweb.pl/ https://www.gandalf.com.pl/b/swiety-mikolaj-r/ https://sanctus.com.pl/index/3/18/369/sw_mikolaj/id

Zapraszam ciekawskich do poczytania o wykorzystaniu wizerunku Świętego Mikołaja w reklamie Coca Coli: http://www.cocacola.com.pl/historie/historia-swietego-mikolaja lub http://polki.pl/po-godzinach/eventy,wspolczesny-wizerunek-swietego-mikolaja-i-coca-cola,10066150,artykul.html

 

IMCh, AN