Europeana – cyfrowa biblioteka europejska umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy , tych największych,  najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych. Na portalu można znaleźć przeszło 50 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów. Ponad 2 miliony książek i manuskryptów, zdjęć i obrazów, rzeźb, nut, filmów i utworów muzycznych, pamiętników i map pochodzi z kolekcji polskich instytucji, bibliotek, archiwów, muzeów (również z naszej Biblioteki Cyfrowej PW).

Misja Europeany to: „Kulturą zmieniamy świat! Chcemy budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwić do niego dostęp, aby każdy miał szansę wykorzystać je w pracy, do nauki lub po prostu dla zabawy”.

W ramach projektu TuEuropeana – zwiększenia widoczności i przedstawienie zarówno potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, jak i  funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów przygotowano serię działań edukacyjno-informacyjnych.  Przedstawiciele instytucji z całej Europy działają w różnorodnych grupach roboczych tworząc sieć Europeana Network.  Polska lokalna grupa robocza to przedstawiciele instytucji, która agreguje polskie zbiory do Europeany  – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe  i przedstawiciele instytucji kultury, które udostępniają zasoby w portalu http://www.europeana.eu/ (np. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). w 2016 roku grupa zainicjowała projekt TuEuropeana, którego koordynatorem został NInA (aktualnie FINA).

Europeana Transcribathon 1914-1918 to inicjatywa crowdsourcingowa stworzona przez Fundację Europeana, służąca do transkrypcji i adnotacji unikalnego, dotychczas niepublikowanego, materiału archiwalnego zgromadzonego podczas zbiórek od osób prywatnych w różnych miejscach w Europie. Celem inicjatywy jest stworzenie obszernego i w pełni cyfrowego zapisu tekstów pisanych znajdujących się w kolekcji Europeana 1914-1918.
TuEuropeana – Transcribathon – dwudniowe wydarzenie polegające na wyszukiwaniu prawdziwych, opisanych na kartkach pocztowych lub w listach historii z lat 1914-1918 odbyło się w dniach 1-2.12.2017 w siedzibie FINA, przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Uczestnicy odkrywali na kartach historycznych dokumentów emocje oraz śledzili losy ludzi żyjących w niespokojnych czasach początku XX wieku. Warsztaty odbyły się z wykorzystaniem internetowego narzędzia Transcribathon, które pozwala na transkrypcję, opisywanie i oznaczanie geograficzne ukrytych skarbów kolekcji Europeana 1914-1918.

fot. Malwina Toczek/FINA

W czasie zajęć zainteresowałam się narzędziem do transkrypcji, miałam z nim pierwszy raz do czynienia. Warsztaty były bardzo interesujące ze względu na historię i temat transkrybowanych dokumentów. Świetna detektywistyczna zabawa zmuszająca do wysiłku umysłowego i poszukiwania informacji na dany temat w innych dokumentach, wyszukiwarkach internetowych itp.

fot. Malwina Toczek/FINA

Więcej na temat TuEuropana:

http://www.nina.gov.pl/projekty/tu-europeana/

KA

Reklamy