Europeana gromadzi już ponad 50 mln książek, dokumentów, dzieł sztuki, filmów, zapisanych dźwięków z ponad 3500 europejskich instytucji kulturalnych. W ubiegłym roku odnotowano miliony wyszukiwań z całego świata w udostępnianych na portalu Europeany kolekcjach. Przeprowadzono analizę  wyszukiwań w Europeanie w ostatnich 5 latach i  opublikowano na blogu 20 najpopularniejszych. Najczęściej wyszukiwanym okazał się: Paryż – wspaniałe miasto kultury i sztuki, 2 miejsce zajęlo  ‚Funny’ – wiele osób szuka zabawnych i śmiesznych ilustracji czy tekstów, 3 – Japan – kraj od wieków fascynujący artystów, podrózników, turystów.

https://www.europeana.eu/portal/record/9200387/BibliographicResource_3000117252915.html
Honshu Island, Volcanoes of North America, The British Library, Public Domain

Tak przedstawia się cała 20 „najczęsciej wyszukiwanych”:

 

1 – Paris
2 – Funny
3 – Japan

4 – Hungary
5 – Budapest
6 – Marc Chagall
7 – Greece
8 – Picasso
9 – Vincent Van Gogh
10 – Portrait
11 – Genazzano
12 – Romania
13 – Mona Lisa
14 – dog
15 – Portugal
16 – Granada
17 – Rembrandt van Rijn
18 – Wolfgang Amadeus Mozart
19 – Map / maps
20 – Monet

W końcu ubiegłego roku przeprowadzona została kolejna aktualizacja danych dostarczanych do portalu Europeana z bibliotek cyfrowych FBC, w tym naszej Biblioteki Cyfrowej PW. Aktualizacja danych przeprowadzona została po dość długim okresie. Przerwa w transferach wynikała  z migracji FBC na nową wersję portalu, wykorzystaniu nowego silnika przetwarzającego metadane, konwersji do nowego schematu metadanych Europeana Data Model (zastąpił używany poprzednio Europeana Semantic Elements, zmianie modelu dostarczania danych, a także czasu przetwarzania po stronie Europeany.

Informacje o dokładnej liczbie obiektów, jakie zostały zaakceptowane do publikacji w portalu Europeana z polskich serwisów można znaleźć pod adresem http://fbc.pionier.net.pl/pro/europeanainfo/ – (należy wybrać z  listy Polskę, kliknąć przycisk „Show data as two lists”, żeby uzyskać dane o polskich serwisach, z których dane są w Europeanie, wraz z liczbą obiektów.) Wg tych danych w Europeanie, za pośrednictwem FBC, znajdowało się 2 111 596 obiektów z Polski.

Źródła:

http://fbc.pionier.net.pl/pro/europeanainfo/

http://blog.europeana.eu/

https://www.europeana.eu

MM

 

 

 

 

Reklamy