walentynki
https://pixabay.com

Miłość od zawsze stanowiła natchnienie dla artystów, niejednokrotnie była też tematem wierszy, poematów, opowiadań powieści czy chociażby tekstów piosenek, często jest inspiracją dla dzieł literackich lub malarstwa. Miłość uważana jest za najważniejszą cnotę oraz sens życia człowieka.  Jest wiele obliczy miłości i wiele jej rodzajów: miłość platoniczna, własna, romantyczna, erotyczna.

Według Sternberga jest 7 form miłości:

  • lubienie: bliskość, ale bez zaangażowania czy namiętności.
  • zadurzenie: namiętność bez zaangażowania czy bliskości.
  • pusta miłość: zaangażowanie bez namiętności czy bliskości.
  • romantyczna miłość: bliskość i namiętność, ale bez zaangażowania.
  • niedorzeczna miłość: zaangażowanie i namiętność, ale bez intymności.
  • partnerska miłość: zaangażowanie i bliskość, ale bez namiętności.
  • miłość doskonała: zaangażowanie, bliskość i namiętność.

Walentynki to święto zakochanych obchodzone 14 lutego, a jego nazwa pochodzi od św. Walentego. Pomimo że jest to święto pochodzące od katolickiego patrona, czasem wiązane jest ze zbieżnym zwyczajem wywodzącym się z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. losowaniu imienia ukochanej ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii, jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata. Brytyjczycy natomiast uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott. W Polsce święto popularne stało się dopiero w latach 90. dwudziestego wieku. Jednak w naszym kraju święto to wzbudza wiele kontrowersji. Krytykowane jest jako przejaw amerykanizacji i za to, że wypiera rodzime tradycje. 14 lutego wykorzystywany jest przez media i firmy do zwiększenia handlu w okresie między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą, kiedy to odczuwalny jest spadek sprzedaży. Uważane jest przez wielu za święto komercyjne i konsumpcjonistyczne, ponieważ wiąże się ze zwyczajem obdarowywania partnera czy ukochanej osoby upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek czy też  bardziej osobistych elementów garderoby.

Jednak my dzisiaj chciałybyśmy się skupić na książkach, których tematem jest miłość. Oto kilka z nich:

„Romeo i Julia” Wiliama Szekspira, tej książki chyba nikomu nie należy przedstawiać. Najbardziej znana historia miłosna w dziejach. Z całą pewnością, każdy z nas kojarzy najpiękniejszą w historii literatury scenę miłosną na balkonie, kiedy to Romeo wyznaje miłość Julii. Historia szaleńczo w sobie zakochanych młodych ludzi pochodzących z dwóch zwaśnionych rodów była prezentowana nie tylko na deskach teatrów, ale także  przeniesiona we współczesne realia subkultury rywalizujących gangów w filmie z 1996 roku.

„Duma i uprzedzenie” Jane Austen to klasyk gatunku znany wielu osobom na wszystkich kontynentach. Książka wydaje się być nieśmiertelna, a historię miłości Elżbiety i Pana Darce’go poznają kolejne pokolenia młodych czytelników. Książka doczekała się wielu ekranizacji, między innymi w 1940 roku, wtedy film nagrodzony został Oskarem za najlepszą scenografię.  Najwięcej nagród jednak zebrał film w reżyserii  Joe Wright z 2006 roku. Miał 4 nominacje do Oscara, 2 Złote Globy, 5 nominacji i 1 nagrodę  Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych i wiele innych. Duma i uprzedzenie uważana jest za arcydzieło Austen głównie dzięki dickensowskim opisom postaci. (http://www.filmweb.pl/Duma.I.Uprzedzenie/awards -nagrody)

„Wichrowe wzgórza” Emili Bronte to książka gatunkowo zbliżona do powieści gotyckiej, jednakże miłość jest jej wątkiem przewodnim. Pokazuje ona historię Cathy i Heathcliffa, których łączą bardzo złożone relacje. Wychowani razem jak rodzeństwo dzielą się ze sobą wszystkim, ich więź jest nade wszystko duchowa. Błędna decyzja, jaką podejmuje dziewczyna, doprowadza do tego, że namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire, staje się także źródłem cierpienia nie tylko dla nich, ale i dla najbliższych im osób. Zakończenie książki jednakże pozytywnie zaskakuje czytelnika.

„Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Bronte do dziś pozostaje dziełem niezwykle oryginalnym. Książka kolejnej z sióstr Bronte po raz pierwszy ukazała się drukiem w październiku 1847 roku i od razu stała się wielkim sukcesem wydawniczym.  Opowiada ona o wielkim uczuciu, które połączyło ludzi z odległych od siebie sfer. Historia ta rozgrywa się w świecie, gdzie konwenanse stanowiły o towarzyskim „być albo nie być”.

„Anna Karenina” Lwa Tołstoja to powieść psychologiczna, ale także o miłości, która niestety od początku skazana była na potępienie. Powieść składa się z ośmiu części. Opowiada historię trzech szlacheckich rodzin, których spoiwem są dwa różne wątki: Anny i Lewina. Pokazuje ona, a właściwie oskarża ustrój społeczny, w którym szczera i namiętna kobieta zostaje wykluczona z towarzystwa, pozbawiona ukochanego syna, co w ostateczności popycha ją ku zgubie, podczas kiedy jej kochanek takiemu potępieniu nie podlega. Powstało wiele adaptacji filmowych opartych na tej powieści, m.in. w 1927 z Gretą Garbo i Fredriciem Marchem,  w kolejnej ekranizacji w reżyserii Juliena Duviviera w 1948 w rolę Anny wcieliła się Vivien Leigh, znana jest też ekranizacja z 1997 z Sophie Marceau w roli głównej – była to pierwsza amerykańska wersja reżyserowana w Rosji, przez Bernarda Rose, a najnowsza ukończona w 2012 z Keirą Knightley.

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to nie jedna, ale wiele historii miłosnych osadzonych w czasie wojny secesyjnej w Ameryce Północnej. To prawdziwy majstersztyk, skrupulatnie opisane Stany Zjednoczone pogrążone w chaosie wojny, do tego barwne postacie, między innymi główna bohaterka Scarlett O’Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii. Pomimo niewątpliwego wątku miłosnego między Scarlett a Rhettem, ukazana jest miłość do ziemi –ukochanej Tary, dla której bohaterka jest w stanie poświęcić wszystko, ratować przed upadkiem. Jest to także powieść o kobiecej niezłomności, o osobie walczącej o rodzinę i własne szczęście. Film w reżyserii  Victora Fleminga, Georga Cukora i Sama Wooda zdobył 10 Oskarów i 5 nominacji,  między innymi za najlepszy film, najlepszą aktorkę pierwszoplanową i najlepszego aktora pierwszoplanowego, których zagrali Vivien Leigh i Clark Gable.

„Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona to niewątpliwie historia miłości niebanalnej, pokazująca, że dla miłości nie ma granicy wieku. Wzruszająca opowieść łapiąca za serce, a do tego w romantycznej scenerii Paryża, uważanego ogólnie za miasto zakochanych. Jest to książka nie tylko dla seniorów, ale i dla młodszego pokolenia czytelników, ponieważ pokazuje, że miłość w życiu jest najważniejsza i może się przydarzyć w każdym wieku. Ukazuje również, że w takich sytuacjach koszty i konsekwencje nie mają znaczenia.

„Dziennik Bridget Jones”  Helen Filding – zabawna historia kobiety, która wciąż trafia na nieudaczników. Jednak, kiedy postanawia przerwać tę złą passę znów wpada w sidła nieudacznika. Za każdym razem, gdy jej plany biorą w łeb, Bridget nie daje za wygraną, bierze się w garść i dalej realizuje swoje marzenia. Na szczęście ma też oddanych przyjaciół, którzy zawsze ją wspierają. Pełna humoru, zabawna książka o miłości, do tego wartka akcja.  Dziennik Bridget Jones to numer jeden na liście każdej kobiety, która lubi książki o miłości, a wiele z nich identyfikuje się z główną bohaterką. Bridget Jones pokochały kobiety na całym świecie. Na ekrany kin weszła trzecia już cześć przygód zwariowanej Brytyjki.

 „Nigdy w życiu” Katarzyny Grocholi to pierwsza książka z bestsellerowej serii o Judycie. Judyta, nazywana też polską Bridget Jones,  nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma niesamowite poczucie humoru, ale najważniejsze, że  po każdej porażce podnosi się, i pełna energii oraz zapału walczy o własne szczęście. Romantyczna książka o miłości i tęsknocie, o marzeniach i sile ducha. Oczywiście ta pozycja też doczekała się swojej ekranizacji i została nominowana do nagród Złote Lwy i Orły.

„Zostań, jeśli kochasz” Gayle Formana  to bardziej współczesna książka. Pokazuje Mię – dziewczynę ocalałą z wypadku, w którym zginęła cała jej rodzina. Pozostając w śpiączce jest  zawieszona pomiędzy życiem i śmiercią i musi zdecydować, czy warto zostać i żyć dalej. Książka w niezwykły sposób opowiada o sile miłości, która dopiero co zaczęła kwitnąć miedzy dwojgiem młodych ludzi, o tym co w życiu naprawdę jest ważne. Czy spróbować zmierzyć się z bólem po stracie najbliższych, czy zostać ze względu na ukochanego. Książka pomaga spojrzeć na własne życie z zupełnie innej perspektywy. Tak jak i inne tego typu historie, ta także ukazała się na ekranie, w 2014 roku a aktorka grająca główną rolę została nagrodzona Kryształową Statuetką jako ulubiona aktorka w dramacie.

Ale warto też wspomnieć o innych niezapomnianych romansach :

„Angielski pacjent” – Michael Ondaatje

„Rebeka” – Daphne du Maurier

„Doktor Żywago” – Borys Pasternak

„Dama Kameliowa” – Aleksander Dumas

„Wielki Gatsby” – Francis Scott Fitzgerald

„Rozważna i romantyczna” – Jane Austen

„Targowisko próżności” – Thackeray William Makepeace

„Dziewczyna taka jak Ty” – Kingsley Amis …

Oczywiście jest ich o wiele więcej, a do czytania nie musimy szukać pretekstów, ani specjalnych okazji, ponieważ każdy dzień jest na to odpowiedni. Książki stanowią też wspaniały prezent nie tylko na Walentynki, są rozrywką nie tylko dla zakochanych, lecz i dla singli, nie tylko dla miłośników Walentynek, ale i Antywalentynek.

 

Źródła:

http://www.filmweb.pl

https://pl.wikipedia.org

http://lubimyczytac.pl/

 

IMCh, AN

Reklamy