Kot, wielki indywidualista i samotnik, towarzyszy człowiekowi od wieków. Inaczej niż pies, zawsze zachowywał stosowny dystans. W starożytnym Egipcie uznawano go za asystenta bogini Bastet, przedstawianej w postaci kotki bądź kobiety z głową kotki. To, że chronił zbiory przed szkodnikami, zapewniało mu nietykalność. Wierzono również, że koty bronią domostwa przed demonami, zaś zabicie tego zwierzęcia uznawano za świętokradztwo i karano śmiercią.

Obecnie ich status się nieco zmienił. Nie są już bóstwami, ale znanych jest kilkoro kocich celebrytów, o których mówi się w szerokim świecie, dodajmy – bibliotekarskim świecie. Bo istnieją biblioteki, w których koty przechadzają się między regałami, wdrapują na półki, moszczą na kolanach czytelników. Nie tylko odstraszają gryzonie od magazynów bibliotecznych, ale i przyciągają rzesze ciekawskich.

Myron_Dewey
Kot Dewey – okładka książki „Wielki Kot w małym mieście”

Najbardziej znanym na świecie celebrytą bibliotecznym jest niewątpliwie Dewey Readmore Books (tak brzmi pełne imię kota). Dewey został w styczniu 1988 roku znaleziony w pojemniku na książki należącym do Biblioteki Publicznej w Spencer. Pracownicy wraz dyrektorką biblioteki, Vicky Myron, zaopiekowali się kotem, z czasem Dewey tak zadomowił się w tych gościnnych progach, że mianowano go „kierownikiem personelu”. Przyjęto go też do grona „Cat Society Library”. Był uwielbiany zarówno przez pracowników, jak i czytelników. Zmarł po 19. latach na rękach dyrektorki. Na stronie domowej biblioteki można odnaleźć biografię Deweya. Kot stał się powszechnie znany za sprawą książki, która opisuje jego losy „Dewey: the small-town library cat who touched the world” (polski tytuł – „Dewey. Wielki kot w małym mieście”) autorstwa Vicki Myron i Breta Wittera. Książka ta w niezwykle wzruszający sposób opisuje  jak bezdomny kot potrafi zmienić życie mieszkańców małego miasta zagrożonego bezrobociem. Urok Deweya, kocia mądrość i chęć do zabawy sprawiły, że zwykła biblioteka tętni życiem, a lokalna społeczność zaczyna wierzyć w pozytywną odmianę losu.

Fragment książki dostępny na stronie: http://www.kocidom.waw.pl/images/ksiazki_czasopisma/dawey.pdf

A codzienne życie Deweya można zobaczyć na stronie:

Inną kocią gwiazdą biblioteczną stała się kotka Kuzia z Noworosyjska. I to gwiazdą w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ wielu odwiedzających bibliotekę przychodzi  głównie po to, by zobaczyć na własne oczy nowego pracownika. Kotka Kuzia została „na własną prośbę” zatrudniona w tej placówce na stanowisku pomocnika bibliotekarza z miesięcznym uposażeniem w wysokości 30 opakowań pokarmu dla kotów. Do tego przysługuje jej premia uznaniowa w postaci przeróżnych kocich smakołyków. Pracownicy i czytelnicy nie oszczędzają na tych premiach…

Do obowiązków kociego bibliotekarza należy sen (wypoczęty i zadowolony pracownik to podstawa), spacery między regałami, zabawianie czytelników oraz udział w imprezach bibliotecznych.

kot_bibliotekar
Pomocnik bibliotekarza kot Kuzia https://www.yuga.ru/news/302871/

Pomysł na zatrudnienie kota nie jest nowy. Już za panowania carycy Katarzyny II w Ermitażu, największym rosyjskim muzeum, hodowano koty, aby te odstraszały myszy i szczury od bezcennych zbiorów. Także Kuzia to kontynuatorka tradycji kotów, które pracują na rzecz instytucji kultury w Rosji.

Wszystkim miłośnikom kotów (nie tylko bibliotecznych), przypominamy : 17 lutego to w Polsce Światowy Dzień Kota. Święto to weszło do naszego kalendarza kulturalnego w 2006 roku, a zaczęto je obchodzić we Włoszech w 1990. W różnych krajach świętuje się je: 1 marca (Rosja), 8 sierpnia (Wielka Brytania), 29 października (Stany Zjednoczone). Niezależnie od dat obchody tego dnia mają podkreślać znaczenie kotów  w życiu człowieka i, przede wszystkim, zwrócić naszą uwagę na zwierzęta bezdomne i potrzebujące pomocy oraz opieki, uwrażliwić na ich los.

Źródła:

http://lustrobiblioteki.pl/2013/09/kot-gwiazda-biblioteki/dostęp: 16.02.2018

https://www.koty.pl/kot-sposobem-na-zwiekszenie-czytelnictwa-gdzie-w-rosji/dostęp: 16.02.2018

http://www.kocidom.waw.pl/images/ksiazki_czasopisma/dawey.pdf dostęp: 16.02.2018

https://www.amazon.com/Dewey-Small-Town-Library-Touched-World/dp/B005GNJ8ZY/ref=flavorpill0e-20 dostęp: 16.02.2018

https://www.yuga.ru/news/302871/ dostęp: 16.02.2018

https://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2013_09_06/Kot-w-bibliotece/ dostęp: 16.02.2018

AN, IMCh

Reklamy