librarian women
designed by Makyzz – Freepik.com

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy obchodzimy co roku 1 marca i chociaż nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł powołania tego nietypowego święta, to ma ono już fanpage na Facebooku Hug-a-Librarian-Day 2013. Pierwsze wzmianki na temat tego święta pochodzą z 2013 roku. Jak piszą założyciele fanpage, święto powstało dlatego, że „bibliotekarze są fajni, pomagają i kochają każdego! A ponadto nie robią tego dla pieniędzy, sławy i władzy”.

Święto przyjęło się także w Polsce i pomimo że usilnie starałam się, to nie znalazłam żadnych negatywnych opinii na ten temat.  Na podstawie badań udowodniono, że Polacy lubią się przytulać, … ale niekoniecznie z zupełnie obcymi osobami. Sama idea darmowego przytulania zapoczątkowana została w 2004 roku, jednak rozpowszechniona została dopiero dwa lata później za pomocą YouTube. Znana amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir wyliczyła, że by przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie, by zachować zdrowie – ośmiu, by się rozwijać – dwunastu i chociaż przytulanie nie tylko wspomaga odporność organizmu, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu, pamiętajmy jednak, że nie każdy to lubi.

Gdyby jednak ktoś nie chciał być przytulany, zapraszam na blog http://pulowerek.pl/2014/03/miedzynarodowy-dzien-przytulania-bibliotekarzy/  na którym zamieszczono instruktaż, jak obronić się przed niechcianym przytulaczem.

 

Źródła

https://portal.abczdrowie.pl/czy-ludzie-lubia-sie-przytulac dostęp 1 marca 2018

https://pl.wikipedia.org/wiki/Virginia_Satir dostęp 1 marca 2018

http://zdrowokracja.pl/przytulanie-najprostsza-droga-do-szczescia-i-zdrowia/ dostęp 1 marca 2018

IMCh, AN