books-reading-relaxation-irex-iliad-159873.jpeg

W tym roku, w dniach od 4 – 10 marca, już po raz czternasty obchodzimy Międzynarodowy Tydzień E-Książki, czyli Read an E-Book Week. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w  2004 r. przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Celem przedsięwzięcia jest zmiana nastawienia ludzi sceptycznie odnoszących się do takiej formy czytelnictwa oraz popularyzacja czytania e-booków. Tydzień e-booków skupia między innymi wydawców i autorów, firmy produkujące czytniki e-książek oraz biblioteki i  czytelników książek elektronicznych. Czternaście lat temu książka elektroniczna była w  Polsce właściwie nieznana, jednak od tamtego czasu wiele się na tym polu zmieniło. Oprócz literatury beletrystycznej także wiele aktualnych źródeł naukowych wydawanych jest tylko w formie elektronicznej, sprzyjają temu mniejsze nakłady finansowe oraz szybsza dystrybucja. Również Biblioteka Główna  PW może pochwalić się bogatym zbiorem e-książek zgromadzonych w wielu bazach dostępnych on-line. Czytelnicy Biblioteki Głównej mają dostęp do ponad 236 tys. książek w wersji elektronicznej zgromadzonych w bazach takich, jak IBUK Libra, Knovel, ProQuest Ebook Central, Science Direct, Springer itd.

Każda baza na liście e – baz oznaczona jest znakiem graficznym informującym o  zakresie dostępu do materiałów w niej zawartych, i tak: symbol otwartej kłódki (kolor zielony) oznacza wolny dostęp, bez konieczności logowania, natomiast bazy oznaczone zamkniętą kłódką (kolor czerwony) dostępne są z terenu Politechniki Warszawskiej lub z  poza jej obszaru po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne. Same bazy różnią się od siebie również sposobem dostępu do treści w nich zawartych. Niektóre z nich, takie jak KNOVEL i NASBI wymagają założenia indywidualnego konta w bazie (samo zalogowanie się na konto biblioteczne nie wystarczy). Bazy te oferują również takie możliwości, jak wypożyczanie on-line subskrybowanych przez BG e-booków lub wypożyczanie na koszt Biblioteki Głównej. W bazie KNOVEL zostały zastosowane narzędzia umożliwiające tworzenie interaktywnych tabel, wykresów, równań jak również przeliczanie jednostek, digitalizację wykresów itp. Szczegółowe dane dotyczące listy dostępnych e- baz oraz zasad korzystania znajdują się na stronie Biblioteki Głównej: http://www.bg.pw.edu.pl/index.php/zasoby/lista-e-baz

Mimo stałej rzeszy czytelników preferujących książki w wersji papierowej, rośnie również liczba osób, dla których wygodniejsze jest korzystanie z nich on – line. Nie można nie zauważyć również, że książki elektroniczne oferują możliwości niedostępne do tej pory dla książek tradycyjnych. Wybór, z której wersji korzystać, pozostaje do indywidualnego wyboru każdego użytkownika.

Źródła:

https://www.huffingtonpost.com/mark-coker/the-story-behind-read-an_b_487343.html dostęp dnia 8 marca 2018 r.

MŁ, AN

Reklamy