warsztaty naprawki
Warsztaty „Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki” Fot. Teresa Gumołowska

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało warsztaty 22.03.2018 pt.: „Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, ul. Gocławska 4.

Prowadząca: dr Agnieszka Biały, adiunkt w Pracowni Ochrony Zbiorów Bibliotecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel akademicki z zakresu ochrony zbiorów bibliotecznych. Naukowo zajmuje się historią rzemiosła introligatorskiego oraz identyfikacją i opisywaniem opraw książkowych.

warsztaty naprawki2
Warsztaty „Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki” Fot. Teresa Gumołowska

W trakcie warsztatów omówiono:

1. Prewencyjne działania ochronne. O czym mówią przepisy IFLA w kontekście przechowywania oraz układania książek na półkach. Jak zdejmować książkę z półki, aby nie powodować uszkodzeń – zdrowe nawyki bibliotekarza i czytelnika.

2. Morfologia książki – świadome dostrzeganie materiałów, z jakich wykonana jest książka, pozwala określić wytrzymałość, a tym samym użyteczność danego obiektu. Już na etapie zakupu możemy wyeliminować wadliwy konstrukcyjne egzemplarz.

3. Formy opraw książkowych na przykładzie obiektów. W potocznym nazewnictwie dzielimy okładki na twarde i miękkie. Czy to nie za mało?

4. Uszkodzenie książki – najczęściej występujące uszkodzenia: bloku książkowego, okładki. Analiza oparta na przykładowych egzemplarzach.

5. Co zrobić z uszkodzeniami – obszar działań bibliotekarza, przypadki, w których oddajemy obiekt w ręce introligatora/konserwatora.

6. Materiały przydatne do reperacji – Apteczka w bibliotece? Co warto mieć pod ręką – czyli przydatne narzędzia, które ułatwią i pomogą w naprawach.

7. Praca na materiałach: czyszczenie zabrudzeń na papierze, naprawa przedarć papieru, naprawa wyklejki, wzmocnienie okładki.

8. Sygnowanie egzemplarza – pieczęcie i wszechobecne naklejki. Jak naklejać i jak usuwać? Taśma klejąca – zmora przeszłości.

Każdy z uczestników mógł w ramach zajęć praktycznych naprawić książkę ze swojego księgozbioru.

W warsztatach uczestniczyły koleżanki z Oddziału Zbiorów Specjalnych, Udostępniania, Sekcji Digitalizacji oraz Filii.

warsztaty naprawki1
Warsztaty „Pierwsza pomoc w bibliotece, czyli naprawki oprawki” Fot. Teresa Gumołowska

KA

Reklamy