miniatury
Miniatury autor: Staskonenko https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eomicro.jpg

Miniatury książek to nie wymysł współczesnego świata, powstawały one dużo wcześniej. Pierwsze przedmioty, które kojarzone są z miniaturową książką, to gliniane tabliczki z pismem klinowym powstałe około 4 tysięcy lat p.n.e.

Miniatury tworzono już w średniowieczu jako modlitewniki do użytku osobistego. Jednak najwcześniejszą wydrukowaną miniaturą była „Diurnale Mogantinum” z 1468 roku. Książka o wymiarach 94 na 65 mm wydana została przez Petera Schoffera, asystenta Jana Guttenberga. Kolejną była miniaturowa książeczka do nabożeństwa o wymiarach 70 na 50 mm wydrukowana w Norymberdze przez  Caspera Hochfedera (około 1495 roku). Pojawiały się także książeczki dla dzieci, między innymi „The Gignatick Histories” Thomasa Boremana.

Największą jednak popularnością cieszyły się miniaturowe Biblie – zawierające całą lub wybraną część Biblii, a także thumb Bibles – stanowiące streszczenie dla dzieci i będące wprowadzeniem do nauki religii (takie jak „ Novum Testamentum Graecum” z 1628/1629, oraz humb Bibles – „The Bible in Miniature, or a Concise History of the Old and New Testaments” z 1780 r. opublikowana przez Elizabeth Newbery).

mimiaturowt słownik
Miniaturowy słownik Autor Tomasz Sienicki https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miniature_DNF_Dictionary_055_ubt.JPG

XIX wiek to niemalże złota era miniatur, a największą popularnością cieszyły się książki dla dzieci. Powstawały jednak inne miniatury, między innymi  śpiewniki, roczniki a także słowniki.

smallest_printed_book_Japan
Najmniejsza książka świata „Shiki no Kusabana” zdjęcie AFP https://www.worldrecordacademy.com/smallest/smallest_printed_book_Japan_breaks_Guinness_world_record_213298.html

Najmniejszą książkę na świecie, jak do tej pory, wydała Drukarnia Toppan Printing z Tokio, która tworzy miniatury od 1964 roku. Książka pod tytułem „Shiki no Kusabana” (w tłumaczeniu na język polski –„Kwiaty i pory roku”) liczy 22 strony. Poszczególne strony mają zaledwie 0,75 milimetra długości, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra. Co ciekawe, książka wykonana została za pomocą maszyny. Miniaturowe dzieło sztuki zawiera nazwy i mikroskopijne, czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów takich jak wiśnia czy śliwka. Książka wielkości uszka od igły, której nie można przeczytać gołym okiem, bez wątpienia zasłużyła na rekord Guinessa.

Poprzedni rekord należał do książki „Kameleon” autorstwa Antoniego Czechowa. Książka została wykonana i opublikowana w 1996 roku przez Rosjanina Anatolija Konenko, miała 30 stron, trójkolorowe ilustracje i tylko 0,9 milimetra wysokości. Mini książka zawierała trzy kolorowe ilustracje i 11 linii tekstu na stronie.

„Shiki no Kusabana” podziwiać można w Muzeum Książek w Tokio. Co ciekawe, istnieje także możliwość zakupu kopii tej mini książki, cena to ok. 1500 złotych, książka sprzedawana jest wraz ze szkłem powiększającym i jej odpowiednikiem w większym rozmiarze.
Jako ciekawostkę można dodać, że podczas drukowania książki użyto takiej samej techniki, jak podczas drukowania unikalnych elementów na banknotach, po to, by uniknąć fałszerstwa.

W księdze rekordów znalazła się także „Teeny Ted from Turnip Town”, uznana jako najmniejsza reprodukcja drukowanej książki. Stworzona w Laboratorium Nano Imaging na Uniwersytecie Simona Frasera w Vancouver przy wsparciu naukowców SFU Li Yang i Karen Kavanagh.  Miniatura o wymiarach 0,07 na 0,10 mm wykonana została na 30 mikrotablicach z krystalicznego krzemu przy użyciu skupionej wiązki jonów galu o średnicy 7 nanometrów (można porównać ją do główki szpilki o średnicy 2mm). Jest to bajka spisana przez Malcolma Douglasa Chaplina. Książka została wydana w limitowanej edycji 100 egzemplarzy, ale wymaga skaningowego mikroskopu elektronowego do czytania tekstu. Książka ma nawet własny numer ISBN, 978-1-894897-17-4.

Rywalizacja między twórcami/wydawcami o to, kto stworzy najmniejszą książkę, trwa nieustannie. W tej chwili jest to kwestia możliwości technicznych.

W Polsce także mamy swojego rekordzistę – Zygmunta Szkocnego, który jest najbardziej rozpoznawalną osobą w kraju związaną z miniaturami. Jego Alfabet łaciński o wymiarach 1 na 0,8 mm (wielkość ziarenka maku), w 1976 r. wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniejsza książka świata. Książeczka miała 28 stron i zawierała 24 litery alfabetu łacińskiego.

alfabet łaciński
Alfabet łaciński Zygmunta Szkocnego Autor Mariusz Cieszewski https://www.flickr.com/photos/38246185@N08/37529733314

Wszystko zaczęło się w latach 30. W gazecie „Siedem groszy” Zygmunt Szkocny przeczytał o podarunku, jaki księżna holenderska Juliana otrzymała od drukarzy z Zandau – malutkim modlitewniku o wymiarach 14 na 14 mm – wtedy najmniejszej książce świata. Pan Zygmunt, uczeń Śląskich Zakładów Technicznych, miniaturki pozazdrościł i postanowił zrobić równie małą książeczkę. Powstało „III Powstanie Śląskie” o wymiarach 20 na 15 mm (112 stron i 15280 liter). Szkocny pisał ręcznie piórkiem technicznym na papierze pelurowym, zapisane strony zszył jedwabną niteczką i oprawił w skórę. Robił kolejne książki, były to życiorysy sławnych ludzi. Powstały: Fryderyk Chopin w formacie 5 na 3,5 mm, Fryderyk Liszt, Mikołaj Kopernik, Alfred Nobel, Leonardo da Vinci, Napoleon i w końcu najmniejsza wtedy – Enrico Caruso o wymiarach 1,5 na 2 mm. Przedwojenny zbiór uzupełniają znaczek pocztowy i ziarnko grochu. Na znaczku Szkocny napisał „ustawę budowlaną”. Ziarnko grochu – specjalnie obłupane z lśniącej naturalnej powłoki, pokrył słowami trzech modlitw „Zdrowaś Mario”, „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”. W czasie wojny Szkocny, który był urzędnikiem w Katowicach, ukrył swoje książeczki w schronie magistratu, niestety ocalały tylko trzy dzieła. W 1945 roku wrócił do miniaturek. Odtwarzał utracone życiorysy i pisał nowe, coraz mniejsze książki. Na jedną potrzebował od trzech miesięcy do pół roku.

szkocny
Zygmunt Szkocny i jego narzędzia pracy Autor Marzena Bugała http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/331681,ogladaj-najmniejsze-ksiazki-swiata,id,t.html

Sam wykonywał swoje narzędzia. Jedwabne nici rozplatał na cieńsze włókienka, nie pisał już piórkiem, ale końcówką kropli atramentu spływającą po stalówce. Tusz rozrzedzał, nóż do cięcia papieru też miał własnej roboty. Przy pisaniu nie używał szkła powiększającego. Do tego rzeźbił. Każda z jego książek miała rzeźbiony postument. W 1976 powstał alfabet łaciński, który trafił do Księgi Rekordów.

Książki robił aż do śmierci w wieku 93 lat (zmarł w 2003 roku). Jedną z ostatnich miniatur była biografia Aleca Guinnessa, artysta na 40 stronach o wymiarach 3 na 4 mm pomieścił aż 600 liter. Ostatniej niestety nie dokończył. Dziś zbiory ojca udostępnia jego syn także Zygmunt.

 

A to już najmniejsza gazeta na świecie – portugalski tygodnik Terra Nostra.

Terra Nostra
Najmniejsza gazeta na świecie Autor Jose Antonio Rodrigues http://www.rtp.pt/acores/comunidades/edicao-do-terra-nostra-entra-para-o-livro-de-recordes-do-guinness_40687

Miniaturowy magazyn to wydanie specjalne gazety, ma zaledwie 2,5 na 1,8 cm i stanowiła kopię swojego większego odpowiednika. Mini gazeta na 32 stronach zawierała informacje o życiu na portugalskim archipelagu Azorów. Wydana został w miejscowości Ponta Delgada przez wydawnictwo Grupo Publicor. Jej cena wynosiła 2,5 euro czyli ok. 10 zł. Pierwszy miniaturowy numer dostępny był w sprzedaży od 2012 roku.
Poprzedni rekord należał do londyńskiego pisma dla dzieci First News o wymiarach 3,2 na 2,2 cm.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji

Na uwagę zasługują również kolekcjonerzy tych miniaturowych dzieł sztuki.

Jozsef Tari to właściciel największej kolekcji miniaturowych książek. Ten siwowłosy Węgier zgromadził olbrzymią kolekcję książeczek. Pomimo niepozornych rozmiarów woluminy zadziwiają bogactwem detali. Jozsef Tari kolekcjonuje książki o długości 76 mm lub mniejsze. W jego zbiorze znajduje się obecnie aż 4500 miniaturowych tomików. Najstarsze z nich mają ponad 100 lat.

Ale to Nikunj R. Vagadia znalazł się w księdze rekordów Guinnessa jako największy kolekcjoner w 2012 roku. Największa kolekcja miniaturowych książek należy do Nikunj R. Vagadia mieszkańca Indii. Zebrał on od 1988 roku kolekcję 258 różnych miniaturowych książek. Najmniejsza z posiadanych książek ma wymiary 19×27 mm, a największa 47x55mm. W skład kolekcji wchodzi m.in. wydrukowana w 1901 roku „Shreemad Bhawag Gita” oraz miniaturowa biografia Ghandiego pokryta 24-karatowym złotem.

A to już najmniejsza Biblia świata

biblia_mini
Najmniejsza Biblia świata Autor MarcCastro  https://bookeriada.pl

Datowane na 1727 rok niezwykłe wydanie Biblii, jednej z najpopularniejszych ksiąg, trafiło na licytację w kwietniu 2017. Miniaturowy egzemplarz, mający zaledwie 3 cm x 4 cm, to prawdziwe arcydzieło. Starodruk oprawiony w skórę zdobią unikatowe ilustracje i ryciny. Ten biały kruk to nie tylko gratka dla kolekcjonerów antyków i wyjątkowych przedmiotów. Najmniejsze na świecie wydanie Pisma Świętego ma również walory czytelnicze, książka pomimo upływu setek lat zachowała się w doskonałym stanie i nadal można zagłębić się w jej lekturze. Niewiarygodnym jest fakt, że książka o tak małych rozmiarach przetrwała przeszło 3 wieki, nie ulegając zniszczeniu czy zagubieniu. Miniaturowa Biblia jest przykładem niezwykłej precyzji techniki drukarskiej i zdobniczej. Egzemplarz dekorują misterne ilustracje oraz 14 rycin, które przetrwały do naszych czasów w niemal idealnym stanie.

Możecie też zobaczyć bibliotekę miniatur Josefa Tari z Węgier. Josef ma ponad 4500 miniaturowych książeczek w swojej kolekcji:

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BCka_miniaturowa dostęp 26 maja 2018 roku

https://www.worldrecordacademy.com/smallest/smallest_printed_book_Japan_breaks_Guinness_world_record_213298.html dostęp 26 maja 2018 roku

https://en.wikipedia.org/wiki/Teeny_Ted_from_Turnip_Town

dostęp 26 maja 2018 roku

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Szkocny  dostęp 26 maja 2018 roku

https://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/najmniejsza-ksiazka-na-swiecie-ma-0-7-milimetrow,1287207.html?playlist_id=22418 dostęp 26 maja 2018 roku

http://biurorekordow.pl/najmniejsza-gazeta-swiata/ dostęp 26 maja 2018 roku
http://www.tvn24.pl/katowice,51/mozna-je-poczytac-choc-nie-maja-nawet-milimetra-zobacz-najmniejsze-ksiazki-na-swiecie,432137.html dostęp 26 maja 2018 roku

http://www.rtp.pt/acores/comunidades/edicao-do-terra-nostra-entra-para-o-livro-de-recordes-do-guinness_40687 dostęp 26 maja 2018 roku

http://gadzetomania.pl/13881,najwieksza-na-swiecie-kolekcja-najmniejszych-ksiazek
 dostęp 26 maja 2018 roku

https://bookeriada.pl/najmniejsza-na-swiecie-biblia-trafila-na-licytacje/ dostęp 26 maja 2018 roku

https://auction.catawiki.com/kavels/10899661-miniature-biblia-or-a-practical-summary-of-ye-old-new-testaments-1727?utm_source=PR&utm_medium=offline&utm_campaign=bible-EN dostęp 26 maja 2018 roku

IMCh, AN

Reklamy