swieto wolnych ksiązek
https://bookcrossing.pl/materialy-do-druku

Rusza XV edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Dzień ten jest okazją do wspólnych przemarszów i happeningów, promujących czytelnictwo.

Idea bookcrosingu w Polsce zaistniała w 2003 roku, ale narodziła się w Stanach Zjednoczonych dwa lata wcześniej. Inicjatorem był Ron Hornbaker – programista komputerowy, który od razu przystąpił do prac nad budową witryny. Miesiąc później (21.04.2001r.) została uruchomiona strona http://www.bookcrossing.com , funkcjonująca do dziś. W pracy nad witryną pomagali mu Bruce Pedersen oraz Heather Mehra-Pedersen. Razem starają się łączyć ludzi za pomocą książek. Pragnieniem Rona było, aby książki nie zbierały kurzu na półkach w domu, tylko były przekazywane innym czytelnikom. Ponadto dzięki systemowi archiwizacji i śledzenia online, strona umożliwia wzajemne poznawanie się członków tej społeczności. Obecnie na witrynie zarejestrowanych jest 1.899.861 BookCrosserów i 12.473.762 książek podróżujących po 132 krajach.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, taka ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Zyskuje ona popularność na całym świecie. W akcję aktywnie włączają się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, ale także urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne oraz media.

Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je zabrać, przeczytać i znów puścić w obieg. Uwalniając książki dzielimy się z innymi radością czytania. Takie półki istnieją na dworcach, w kawiarniach oraz innych ogólnodostępnych miejscach – nie wszystkie z nich są rejestrowane.

Pierwsze Święto Wolnych Książek, które zorganizowano w Polsce, miało miejsce 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w naszym kraju. W kolejnych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli. Koordynatorem ogólnopolskim akcji bookcrossingu jest Jolanta Niwińska, funkcję tę pełni od 2003 roku. Baza książek Bookcrossing Polska rozrasta się z roku na rok, na chwilę obecną gromadzi ponad 300.000 książek.

W BG PW również funkcjonuje bookcrossing – w Wolnym Dostępie ( III poziom, pokój 336) oraz w Wypożyczalni Studenckiej (parter, pokój 71).

34536777_1833623120028027_7354600013671956480_n
W Bibliotece Głównej stanowisko z wolnymi książkami znajduje się na III piętrze Wolnego Dostępu. Fot. Monika Matera-Łabęda

Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu mogą się zgłosić, przesyłając program obchodów  na adres mailowy:  obchody@swietowolnychksiazek2018.pl – fundacja zapewnia wsparcie promocyjne, plakaty, etykiety, udziela wszelkich informacji w przygotowaniu wydarzenia.

 

Źródło

http://www.bookcrossing.com/ dostęp dnia 12 czerwca 2018

https://bookcrossing.pl/swieto-wolnych-ksiazek dostęp dnia 12 czerwca 2018

https://www.facebook.com/BookCrossingPl/ dostęp dnia 12 czerwca 2018

http://www.bookcrossing.com/management dostęp dnia 12 czerwca 2018 możecie tu przeczytać o zespole bookcrossing ze Stanów Zjednoczonych

IMCh, AN

Reklamy