W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie w dniach 9-10 czerwca br. odbył się IX Warszawski Piknik Archiwalny, w którym, po raz kolejny, uczestniczyła Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. Biblioteka nasza bierze udział w tej imprezie co roku,  poczynając od II Warszawskiego Pikniku Archiwalnego w roku 2011, prezentując informacje plakatowe o swoich zbiorach specjalnych. Warszawski Piknik Archiwalny to bardzo ważny element popularyzacji  na zewnątrz zbiorów Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej.

W tym roku pierwszy raz Piknik odbył się w innym miejscu niż Pałac Staszica w Warszawie. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 20 prestiżowych instytucji: rządowych, naukowych, kulturalnych i społecznych. Oficjalne otwarcie Pikniku nastąpiło w malowniczej scenerii Ogrodu przed budynkiem Galerii Fangorówka (Villa Botanica), wewnątrz której prezentowana była   wystawa zdjęć słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej zatytułowana „Architektura Polski w zieleni”,  przygotowana przez Oddział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej PW we współpracy z Fundacją Fotografia dla Przyszłości.

fot. S. Syrek
fot. S. Syrek
fot. S. Syrek

W Fangorówce swoje prace prezentowało również Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie (Zamkowe ogrody. Projekty i realizacje) oraz Archiwum Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (125. rocznica  urodzin Stefana Starzyńskiego). Stanowiska pozostałych instytucji biorących udział w Pikniku były rozmieszczone w różnych miejscach na terenie ogrodu. Spacerujący mogli  m.in. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej obejrzeć filmy ze zbiorów Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego oraz poznać tajemnice ptaków, o których opowiadał  dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, czy też wysłuchać wykładu dr. Małgorzaty Szafrańskiej  w Centrum Informacyjno-Konferencyjnym Natura et Ars, o tym, co królowie i prezydenci w swoich ogrodach hodowali, jak i dowiedzieć się z przekazu Barbary Werner, ile jest raju w ogrodach Łazienek Królewskich. W plenerze przy stanowisku IPN-u zachęcano poprzez gry edukacyjne i konkursy historyczne do poznania historii naszego kraju.

W sobotę przybyłym na Piknik przygrywał  zespół The Dixielanders,  a w Fangorówce utwory miłosne sprzed wieków  oraz muzyczny piknik na głosy, pięknie i zachwycająco wyśpiewali członkowie zespołu wokalnego  Imprevisti , w którego skład wchodzą studenci i absolwenci warszawskich uczelni, pozazawodowo związani ze śpiewem.

fot. S. Syrek
fot. S. Syrek

W ramach pikniku można było również zwiedzić bezpłatnie Pałac Belwederski oraz dojechać do Łazienek Królewskich  i Ogrodu Botanicznego w Powsinie zabytkowym autobusem.

fot. H. Zdunek

Wystawa „Architektura Polski w zieleni” jest już dostępna w Bibliotece Cyfrowej PW pod linkiem: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/publication/7956

Od 12 czerwca br. można ją również oglądać w Gmachu Głównym PW (korytarz Biblioteki Głównej na I piętrze).

Więcej informacji oraz zdjęcia w Biuletynie Politechniki Warszawskiej. https://www.biuletyn.pw.edu.pl/Kultura-i-Tradycja/Wystawa-Biblioteki-Glownej-PW-w-ramach-IX-Warszawskiego-Pikniku-Archiwalnego

TG

Reklamy