beach-sand-girl-sunshine-woman-play-944134-pxhere.com
https://pxhere.com/en/photo/944134

Wakacje już się zaczęły i jak co roku ruszyła także akcja bibliotek plażowych. Od 1 lipca na ośmiu gdańskich kąpieliskach postawiono specjalne biblioteczne regały, na których można bezpłatnie wypożyczyć książki do czytania. Akcja organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku potrwa do końca sierpnia. Na półkach znaleźć można m.in. literaturę piękną, thrillery, kryminały, książki dla dzieci, młodzieży i propozycje w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Nie zabraknie też książek fantasy i science fiction, jak również nowości.

Biblioteka na Plaży to inicjatywa, która ma umilić czas odpoczynku wszystkim plażowiczom. Zarówno regały, jak i same książki, będą miały specjalne naklejki z logo akcji. Przeczytaną książkę odkładamy na miejsce, ale istnieje też możliwość wzbogacenia bibliotek o własne pozycje. Bibliotekarze będą na bieżąco monitorować wypożyczenia i uzupełniać zbiory nowymi tytułami.

W zeszłym roku akcja cieszyła się wyjątkowym powodzeniem, przez całe wakacje mieszkańcom i turystom udostępniono prawie 1000 tytułów.

 

water-book-lake-reading-summer-vehicle-720165-pxhere.com
https://pxhere.com/en/photo/720165

Poniżej podajemy listę lokalizacji gdańskich bibliotek plażowych:

  • Jelitkowo, wejście nr 63 – Bar plażowy
  • Jelitkowo, wejście nr 65 – Tawerna Klipper
  • Jelitkowo, wejście nr 72 – Bar plażowy
  • Molo Brzeźno, wejście nr 52 – Bar plażowy
  • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – Tawerna Dom Zdrojowy
  • Stogi, wejście nr 26 – Obiekt Służb Ratowniczych
  • Sobieszewo, wejście nr 16 – Obiekt Służb Ratowniczych
  • Orle, wejście nr 11 – Obiekt Służb Ratowniczych

W ubiegłych latach powstało wiele takich miejsc, mających na celu wspieranie czytelnictwa w okresie wakacji. W Ciechanowie na terenie kąpieliska „Krubin” oraz na odkrytym basenie ustawione zostały regały z książkami, oznaczone „Plażowanie i czytanie”. Książki przekazane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczną, natomiast punkt z książkami koordynowany był przez pracowników MOSiR. Na starachowickich kąpieliskach Piachy i Lubianka plażowiczom książki udostępniała Miejska Biblioteka Publiczna. W Dąbrowie Górniczej Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała „Bibliotekę na plaży” –  Pogoria III.  Plażowiczom akcje się spodobały, istnieje więc wielkie prawdopodobieństwo, że będą one miały miejsce i w kolejnych latach, a także, że obejmą nowe rejony.

O bibliotekach plażowych pisałyśmy już nie raz, zachęcam do przeczytania artykułu https://bgpw.wordpress.com/2017/08/11/biblioteki-plazowe/

Źródła:

https://wirtualnywydawca.pl/2018/06/biblioteka-na-plazy/ dostęp dnia 9 lipca 2018

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23596775,biblioteka-na-plazy.html dostęp dnia 9 lipca 2018

https://codziennikmlawski.pl/2018/06/30/w-ciechanowie-na-kapieliskach-pojawily-sie-regaly-z-ksiazkami/ dostęp dnia 9 lipca 2018

http://www.radio.kielce.pl/post-59328 dostęp dnia 9 lipca 2018

IMCh, AN

 

Reklamy