KC_Main_Library2 wikipedia
Kansas City Public Library, central branch autor Nightryder84 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KC_Main_Library2.JPG

Biblioteka Publiczna w Kansas City w stanie Missouri powstała w 1873 roku i jest najstarszą biblioteką w mieście. Sam budynek biblioteki nie jest aż tak niezwykły, jak jej garaż, ukryty pod gigantyczną ścianą z książek, która została zbudowana w 2004 roku i nazwaną ją The Community Bookshelf (Wspólnotowy Regał Książki).  Stanowi on charakterystyczną cechę centrum Kansas City. Konstrukcja biegnie wzdłuż południowej ściany garażu biblioteki Biblioteki Głównej na 10. Ulicy pomiędzy ulicą Wyandotte a Baltimore Avenue. Ten niezwykły projekt przekształcenia frontu garażu w półkę z książkami to działanie zrealizowane we współpracy z miejscową społecznością. Grzbiety książek, które mierzą około 7,5 metra wysokości i 2,5 szerokości, wykonane są z folii poliestrowej, którą kładzie się na betonowych panelach i aluminiowej podkonstrukcji. Autorem projektu jest firma Dimensional Innovation, a on sam z całą pewnością przyciąga wzrok dzięki ogromnym rozmiarom.

Kansas-Library_Garage_photomerge
Biblioteka w Kansas City autor Jonathan Kemper https://en.wikipedia.org/wiki/File:Library_Garage_photomerge.jpg

Na półce znajduje się 22 tytułów odzwierciedlających szeroki zakres zainteresowań czytelniczych, zgodnie z sugestiami czytelników z Kansas City, a następnie wybranych przez Radę Powierniczą Biblioteki Publicznej Kansas City. Znajdują się wśród nich: „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa, „Paragraf 22” Hellera oraz „Władca Pierścieni” Tolkiena.

9396803_6d1955d559_z
Parking Biblioteki Publicznej w Kansas City autor David King https://www.flickr.com/photos/davidking/9396803/in/album-232456/

Biblioteka angażuje się w wiele akcji wspierających mieszkańców i związanych z integracją społeczną. Począwszy od 2016 roku, VORA Americorps oraz zespół Outreach rozpoczął w bibliotece program o nazwie Coffee & Conversations  na rzecz osób bezdomnych, która to, aby pomóc w poradzeniu sobie z problemem bezdomności w społeczności, prowadziła otwarte spotkania z klientami biblioteki, którzy doświadczyli bezdomności, jak i z klientami żywo zainteresowanymi tymi kwestiami. Ponadto biblioteka uruchomiła program pomagający imigrantom. „Refugee and Immigrant Services and Empowerment” dostarcza informacji, które pomagają tym osobom w zdobyciu obywatelstwa.

 

Źródła

https://laughingsquid.com/kansas-city-public-library-garage-concealed-by-giant-wall-of-books/ dostęp dnia 16 lipca 2018

https://en.wikipedia.org/wiki/Kansas_City_Public_Library dostęp dnia 16 lipca 2018

IMCh, AN