Europeana działa od 2008 r., współpracując z tysiącami europejskich instytucji dziedzictwa kulturowego, archiwami, bibliotekami, muzeami, oferuje możliwość  korzystania z ich zasobów.

Kolekcje Europeany zapewniają dostęp już do ponad 50 milionów cyfrowych obiektów – książek, czasopism, muzyki, dzieł sztuki. Zaawansowane narzędzia wyszukiwania i filtrowania, oparte na sieci semantycznej, pomagają dotrzeć do poszukiwanych dokumentów i informacji. Z polskich instytucji kultury za pośrednictwem Federacji Bibliotek Cyfrowych trafiło do Europeany już ponad 2 111 tys. obiektów, z czego ponad 6,5 tys. z naszej Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej.

W tym tygodniu Europeana świętuje dziesiąte urodziny. Z tej okazji  na  blogu Europeany wyróżniono  dziesięć rzeczy, które  sprawiają, że Europeana jest wyjątkową biblioteką cyfrową, źródłem niezwykle różnorodnych zasobów.

Te 10 rzeczy dla których, zdaniem tworzących Europeanę,  można ją kochać (a przynajmniej z niej korzystać), to:

1. Możesz zobaczyć Europę pozostając w domu

Dzięki Europeanie możesz odwiedzić tysiące bibliotek, galerii, archiwów i muzeów z całej Europy bez konieczności podróży.  W ciągu  kilku sekund, można wygodnie z domu podziwiać każdy widok, od Barcelony po Norwegię czy Neapol i z powrotem.

The Grand Canal with the Rialto Bridge and the Fondaco dei Tedeschi, Rijksmuseum

2. Odkrywać dziedzictwo kulturowe z każdej strony

Ponieważ Europeana jest wypełniona dziedzictwem kulturowym z każdego kraju i każdej epoki, można  cieszyć się dziedzictwem kulturowym z różnych punktów widzenia. Styl sztuki, który pojawił się jako reakcja na XIX-wieczną sztukę akademicką, rozwijał się inaczej w różnych krajach i nazywał się różnymi nazwami: secesja, art nouveau,  skønvirke, modernizm. Dzięki Europeanie możesz porównać  różne dzieła sztuki i przejawy tego samego kierunku.

The Emerson and Fisher Company - Carriage Builders | Hazenplug, Frank
The Emerson and Fisher Company – Carriage Builders Cincinnati Ohio. Design by Frank Hazenplug. USA, 1896.

W sensie bardziej dosłownym można np. obejrzeć antyczną rzeźbę grecką z każdej strony np. oglądając animowany gif.

3. Spojrzeć na dzieła w szerszej perspektywie

The Mauritshuis w Hadze posiada w swoich zbiorach ogromny obraz Paulusa Pottera „Byk” o długości ponad 3,3 m wysokości 2,3 m. W Europeanie możesz spojrzeć na każdy milimetr nawet największych dzieł sztuki, bez konieczności stania na palcach.

4. Zobaczyć szczegóły

Dzięki możliwości powiększania obrazów o wysokiej rozdzielczości możesz zbliżyć się do obrazu, czy raczej obraz do siebie i obejrzeć najdrobniejsze szczegóły, takie jak płatek kwiatka na litografii. Możesz przybliżyć się do dzieła sztuki bardziej niż  kiedykolwiek mógłbyś to zrobić w  muzeum bez uruchamiania alarmu.

5. Podzielić się własną historią

Europeana daje każdemu możliwość opowiedzenia własnej historii i udostępnienia obiektów związanych z tymi opowieściami. Kampania migracyjna Europeany umożliwia zapisanie historii migracji i udostępnienie jej wszystkim. Te opinie pomagają w opisaniu wielkiej historii Europy i ludzi, którzy ją zamieszkują. Podobnie w tematycznej kolekcji o pierwszej wojnie światowej w Europeanie wyświetlane są historie i przedmioty od osób, które podzieliły się opowieściami swoich członków rodziny o wojnie. Sto lat po zakończeniu wojny nagrywanie i opowiadanie tych historii pokazuje wagę pamięci o naszej wspólnej historii.

6. Odkryć coś nieoczekiwanego

Mężczyzna pokazujący bieliznę ze szwedzkiej armii w latach trzydziestych? Dwa najbardziej fotogeniczne pieski pozujące do swojego portretu? Kolekcja XIX-wiecznych szkiców toaletowych? Kobieta pokazująca swoją kolekcję mrożonek? Japoński muzyk uliczny? Zrzędliwy kot? Europeana ma naprawdę wszystko.

7. Remix

Możesz podzielić się swoją własną historią w Europeanie, lub wygenerować zupełnie nową dzięki kreatywnemu wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego. W tegorocznym konkursie GIF IT UP ponad 200 pomysłowych twórców GIF ponownie wykorzystało obrazy lub filmy z Europeany, DPLA, Trove lub DigitalNZ, aby stworzyć zaskakującą i często zabawną sztukę.

8. Coś dla pasjonatów

Jeśli jesteś entuzjastą jakiejś niszowej rozrywki lub pasjonujesz się jakąś dziedziną, są szanse, że Europeana ma coś, co sprawia, że jesteś geekem. Czy jesteś entomologiem, czy po prostu uwielbiasz przerażające owady? A może galeria  chrząszczy i motyli z Turkiestanu? Może interesują Cię wczesne formy fotografii i po prostu uwielbiasz dagerotypy, albo masz obsesję na punkcie Netsuke, małych japońskich rzeźb z XVII wieku, w Europeanie znajdziesz coś dla siebie. A może jesteś pod wrażeniem ogromnych traktorów i innych maszyn rolniczych? Każde hobby, zbieractwo i pasja ma swoje miejsce w Europeanie.

https://www.europeana.eu/api/v2/thumbnail-by-url.json?size=w400&uri=https%3A%2F%2Feuropeana1914-1918.s3.amazonaws.com%2Fattachments%2F236251%2F20842.236251.original.jpg
Kleiber Manuskript Bilder 01 – Käfer

9. Skorzystać z Europeany w inny zadziwiający sposób

Europeana stanowi cenny zasób do wykorzystania przez inne kreatywne inicjatywy i projekty, które mają na celu animację kultury. Aplikacje i gry opracowywane z wykorzystaniem treści Europeany, zapewniają bogatą zawartość historyczną, np. fragmenty historycznych fotografii, które można zebrać podczas gry World War 1. Zasoby Europeany są bardzo wartościowe  dla programów edukacyjnych, czego przykładem  aplikacja opracowana w celu nauczania dzieci dźwięków wydawanych przez europejskie ptaki. Naukowcy badają obiekty dostarczane przez Europeanę, i opracowują wyniki w postaci np.  strony internetowej poświęconej  Romom i ich zwyczajom w kontekście historycznym. Jednym z atrakcyjnych dla użytkowników projektów jest Art Up your Tab, rozszerzenie przeglądarki, które zapewnia piękne dzieło sztuki po otwarciu nowej karty.

10. Zanurzyć się w bogatej przeszłości Europy

Może najlepszej części Europeany jeszcze nie widzieliśmy. Niezależnie od tego, czy przegląda się kolekcje tematyczne dotyczące fotografii, sztuki, manuskryptów,  czy pierwszej wojny światowej, z pewnością znajdzie się to, co najlepsze w Europie zebrane w jednym miejscu. Od 10 lat Europeana gromadzi dziedzictwo kulturowe z galerii, bibliotek, archiwów i muzeów z całej Europy. Kto wie, co będzie można znaleźć na Europeanie w 2028 roku? 

Można by dodać jeszcze jeden powód dla którego warto kochać Europeanę –  jest otwarta dla każdego, dla instytucji kultury,  naukowców. nauczycieli,  uczniów, miłośników sztuki, artystów, pasjonatów różnych dziedzin, hobbystów, uzależnionych od książek, zwykłych internautów serfujących w sieci czasem z nudów, czasem bez określonego celu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Źródła:

http://blog.europeana.eu/

https://www.europeana.eu/portal/pl/explore/sources.html

https://fbc.pionier.net.pl/

MM

 

 

Reklamy