Biblioteka Główna PW posiada w swoich zasobach archiwalne zdjęcia lotnicze z lat 60-70. XX wieku, pochodzące z dawnej fototeki tworzonej w latach  1949-1974 w Pracowni  Dokumentacji Ikonograficznej i Kartograficznej Instytutu  Urbanistyki i Architektury. Fotografie  te pełniły rolę materiału badawczego, służącego  do analiz i opracowań   z dziedziny planowania  przestrzennego. Obecnie stanowią część zbiorów specjalnych Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej. Jako dokumenty szczególnie cenne  udostępniane są jedynie na miejscu, zgodnie z prowadzoną w Bibliotece polityką udostępniania i ochrony zbiorów.

W ramach zadania projektowego „Digitalizacja zespołu archiwalnych fotografii lotniczych”, dofinansowanego ze środków MNiSW na upowszechniania nauki (544/P-DUN/2018), zeskanowano zestaw wyselekcjonowanych 2 tysięcy zdjęć  lotniczych,  wykonanych na terenie Polski w latach 60. ubiegłego wieku.

Plakat tytułowy

Zdigitalizowane fotografie zostały udostępnione w Cyfrowej Kolekcji Zbiorów Specjalnych, działającej w sieci lokalnej. Kolekcja Zbiorów Specjalnych zawiera także cyfrowe wersje innych dokumentów z zasobów Biblioteki Głównej PW – zeskanowane wcześniej fotografie i  slajdy architektury sakralnej oraz  maszynopisy dotyczące architektury, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska naturalnego, demografii, industrializacji. Fotografie i slajdy przedstawiają obiekty architektoniczne z terenu przedwojennej i powojennej Polski, również te już nieistniejące. Kolekcja udostępniana jest lokalnie za pomocą terminala w Wolnym Dostępie (II piętro). Instalacja, na której działa Kolekcja Cyfrowa Zbiorów Specjalnych, przewidziana jest na ulokowanie i udostępnienie w ciągu kilku lat znaczącej części zasobu zbiorów specjalnych, w tym fotografii.

Na zakończenie digitalizacji zestawu zdjęć lotniczych opracowano wystawę plakatową „Polska lat 60. XX wieku na fotografiach lotniczych” przedstawiającą wybrane fotografie reprezentatywne dla zdigitalizowanych zbiorów, którą można oglądać na I piętrze Gmachu Głównego PW  od 17 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

Plakaty można także obejrzeć w Bibliotece Cyfrowej PW.

MM