Liczba Pi
Liczba Pi

Liczba Pi jest tak niezwykła, że od wieków fascynuje zarówno filozofów, matematyków, jak i zwykłych śmiertelników.  Jak już wspominałyśmy w poprzednich latach, tradycja związana z czczeniem liczby Pi, przypadającym na 14 marca, zaczerpnięta została z amerykańskich kręgów akademickich. Warto nadmienić, że jest to jedyna liczba, która ma swój dzień w kalendarzu.

Do tej pory nie jesteśmy w stanie podać jej dokładnej wartości, ponieważ Pi należy do liczb niewymiernych (zalicza się do nich liczby, których wartości ułamkowej nie da się przedstawić za pomocą skończonej liczby cyfr). Liczni uczeni, naukowcy i badacze już od starożytności trudzili się nad wyliczeniem jej wartości, ale tę można podać jedynie w przybliżeniu. W związku z tym próbowano przypisywać jej niezwykłe właściwości, szukano w niej pierwiastka boskiego bądź szatańskiego, działała na wyobraźnię nie tylko matematyków…

Największe z polskich wyższych uczelni technicznych, podążając za przykładem amerykańskich ośrodków akademickich,  postanowiły uczcić Dzień Liczby Pi w niecodzienny sposób. Na przykład Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w ramach obchodów organizuje próbę pobicia Rekord Polski w najdłuższym, żywym rozwinięciu tej liczby.

Natomiast na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej, również z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki,  uczestnicy spróbują pobić rekord recytacji rozwinięcia liczby Pi.

W aktualnościach niektórych wydziałów matematycznych polskich uczelni wyższych można zapoznać się z programem obchodów Dnia Liczby Pi:

https://www.pw.edu.pl/Kalendarium/Dzien-Liczby-p-proba-ustanowienia-Rekordu-Polski

http://www.jrm2019.pl/dzien-liczby-pi/dzien-liczby-pi-pk/

https://rekrutacja.p.lodz.pl/pl/news/dzien-liczby-p-na-pl-14-marca-2019

AN

Reklamy