szklanka wody w Światowym Dniu Wody
źródło: https://pxhere.com/en/photo/1434971

Woda to podstawowa substancja niezbędna do życia człowieka oraz najważniejszy związek chemiczny na Ziemi – bez niej nie istniałoby życie. O ile bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć kilka tygodni, to bez wody (w zależności od temperatury otoczenia i poziomu aktywności)  jedynie od 2 do 10 dni.

W tym roku 22 marca po raz 27. obchodzony jest Światowy Dzień Wody – World Water Day, tym razem pod hasłem: Leaving no one behind, które ma na celu uświadomić społeczeństwu, że obecnie około 800 milionów ludzi zamieszkujących naszą planetę nie ma dostępu do czystej i bezpiecznej dla zdrowia wody pitnej.

Mimo że woda jest najpospolitszą substancją na naszej planecie, to szybki rozwój przemysłu i rosnąca konsumpcja doprowadziły do sytuacji, w której musimy zastanawiać się, czy starczy jej dla nas i dla kolejnych pokoleń.
Jednym ze skutków zmian klimatu będzie coraz trudniejszy dostęp do wody pitnej. Warto przypomnieć, że choć  nasza planeta jest w 70% pokryta wodą, to tylko 2,5% tych zasobów stanowi woda zdatna do picia. Problemy z dostępem do wody oraz coraz wyższe koszty jej pozyskania uderzają najmocniej w kraje najuboższe, tzw. kraje Globalnego Południa, które z racji swojego klimatu stwarzają trudne warunki do życia, mają utrudniony dostęp do morza, brak zasobów naturalnych oraz są nękane przez konflikty wewnętrzne i zewnętrzne.

Brak dostępu do wody zdatnej do spożycia najsilniej uderza w kobiety oraz dzieci, na które spada zadanie jej zdobycia. Obarczone jest to koniecznością wielogodzinnych, niebezpiecznych i wyczerpujących fizycznie wędrówek. Brak alternatywy zmusza ludzi do ryzykowania własnego zdrowia, a czasami nawet życia, przez picie wody ze źródeł zanieczyszczonych przez groźne drobnoustroje. Godziny spędzane na tych wyczerpujących wędrówkach mogłyby zostać spędzone na nauce lub pracy zarobkowej, które dałyby szanse na wyrwanie się z nędzy. Przykładem może być Etiopia, gdzie w 85-milionowej populacji ponad 46 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a ponad 67 milionów jest pozbawionych właściwych warunków sanitarnych. Wskutek tego każdego roku z powodu biegunki umiera tam więcej niż 33 tysiące dzieci.

africa-2665144_960_720
Dzieci idące w poszukiwaniu wody źródło https://pixabay.com/pl/photos/afryka-lud-ugandy-uganda-2665144/

Również my, mieszkańcy krajów rozwiniętych, jesteśmy współodpowiedzialni za światowy kryzys wody. Przyczynia się do tego nieograniczona konsumpcja, która powoduje ogromne zużycie wody potrzebnej do przebiegu procesów technologicznych przy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Przykładem może być przemysł odzieżowy – aby wyprodukować pół kilograma bawełny, która wystarczy na uszycie jednej pary spodni, potrzeba zużyć aż 15 tysięcy litrów wody! Oprócz zużycia ogromnej ilości wody, pestycydy używane na plantacjach tego surowca powodują zatrucie oraz wyjałowienie środowiska, a ponadto są bardzo szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Dobrym przykładem wyniszczającego działania uprawy bawełny jest wyschnięcie Morza Aralskiego na terenie Uzbekistanu, które zmniejszyło swoją objętość o 85% przy zwiększeniu zasolenia o ponad 600%, co spowodowało wymarcie wszystkich zwierząt żyjących w tym akwenie.

1024px-Aralship2
Porzucony wrak statku na terenie Morza Aralskiego źródło: https://tiny.pl/ttfzx

Czy możemy przyczynić się do uniknięcia czekającego nas globalnego kryzysu z dostępem do wody pitnej? Najważniejsze są nasze codzienne wybory. Do wyprodukowania każdego przedmiotu codziennego użytku została wykorzystana woda – na przykład do produkcji jednej pary butów potrzeba aż 8 547 litrów wody, a do produkcji kilograma wołowiny aż 15 415 litrów, oprócz tego dochodzi jeszcze woda zużyta podczas gotowania, prania czy sprzątania. Również duże zużycie detergentów podczas wykonywania czynności domowych sprawia, że coraz trudniej jest oczyścić wodę trafiającą do kanalizacji, a trzeba pamiętać, że kiedyś ona do nas wróci. Wobec tego bezpośredni wpływ na zużycie wody ma model konsumpcji – więcej wody będzie zużywała osoba zajadająca się mięsem i pijąca kawę, a mniej wegetarianin pijący wodę.
Poniżej zamieszczam ilości wody zużytej do produkcji popularnych produktów spożywczych:

· 1 filiżanka kawy to 140 litrów wody
· Szklanka soku pomarańczowego – 170 litrów wody
· 1 jajko – 135 litrów wody
· Szklanka mleka – 200 litrów wody
· 1 ziemniak – 25 litrów wody
· Paczka chipsów – 185 litrów wody
· Stek wołowy – 7 000 litrów wody
· Hamburger – 2 400 litrów wody

568px-World_Water_Footprint
Ślad wodny w skali świata źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_Water_Footprint.png

Woda = życie, dzięki niej nasza Planeta istnieje w obecnym kształcie. O tym, co nas czeka, kiedy wody zabraknie, możemy przekonać się, obserwując kraje obecnie zmagające się z kryzysem w dostępie do tej cennej substancji. Pamiętajmy o tym, wykonując codzienne czynności i starajmy się korzystać z niej racjonalnie, ponieważ jej zasoby nie są niewyczerpane.

Źródła:

https://www.woda.edu.pl/artykuly/woda_ktora_znika/ dostęp dnia 20 marca 2019

https://www.woda.edu.pl/artykuly/niezwykla_substancja/ dostęp dnia 20 marca 2019

https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-wody/ dostęp dnia 20 marca 2019

https://tiny.pl/tt1n2 dostęp dnia 20 marca 2019

MŁ, AN