technologia internet człowiek
https://pxhere.com/pl/photo/742594

26 marca 2019 roku Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję odnośnie dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Europosłowie w Strasburgu poparli dyrektywę unijną o prawa autorskich, która ma na celu zabezpieczenie interesów twórców w internecie oraz wzmocnić ich pozycję wobec gigantycznych firm, takich jak Google i Facebook, Inc. Ma ona zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Pomimo że 348 europosłów było za, to wzbudziła ona sporo kontrowersji, ponieważ 274 europosłów było przeciwnych, 36 wstrzymało się od głosu.

Największe kontrowersje

Najwięcej kontrowersji budzą artykuły 11. i 13. dyrektywy. Zgodnie z art. 11 prawa wydawcom prasy nie dają możliwości prywatnego i niekomercyjnego wykorzystania publikacji prasowych i nie stanowią podstawy do zakazu linkowania. Może to okazać się destrukcyjne dla serwisów informacyjnych, których nie będzie stać na utrzymywanie korespondentów na całym świecie. Jednak artykuł ten nie mówi nic na temat wprowadzania od takiego wykorzystania publikacji podatku, a tak zostało to odebrane przez opinię publiczną. Artykuł ten zakłada przyznanie wydawcom prasy tzw. praw pokrewnych przez wielu niesłusznie nazywany „podatkiem od linków„.

Zgodnie z art. 13 to autorzy serwisów internetowych zobowiązani będą do wprowadzenia mechanizmów filtrujących zamieszczone w nich treści, wiąże się z tym kontrola każdego materiału opublikowanego w Internecie. Krytycy jako argumentu podawali:

  • wysokie koszty algorytmów mających pomóc w wyszukiwaniu treści objętych prawem autorskim
  • zawodność algorytmów, które nie będą w stanie odróżnić naruszenia od na przykład satyry czy karykatury

Artykuł ten nie będzie obowiązywał na encyklopedie internetowe, takie jak np. Wikipedia, archiwa edukacyjne i naukowe oraz platformy pasywne (oferujące usługi w chmurze dla indywidualnych użytkowników, jak Dropbox), platformy w ramach otwartego dostępu, platformy sprzedażowe, jak Ebay czy Amazon i wszystkie platformy, których głównym celem nie jest dostęp do treści objętych prawem autorskim (np. portale randkowe) ani ich magazynowanie.

Wbrew obawom internautów linkowanie dla indywidualnego użytkownika nie będzie się wiązało z opłatami

Nowe prawo nie dotyczy natomiast prywatnego i niekomercyjnego użytkowania tekstów prasowych przez indywidualnych użytkowników, nie dotyczy również hiperlinków, a wraz z nimi krótkiego wyciągu z artykułu. Można o tym przeczytać także na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w komunikacie PAP, „nowe prawo nie dotyczy prywatnego i niekomercyjnego użytkowania tekstów prasowych przez indywidualnych użytkowników, nie dotyczy również hiperlinków, a wraz z nimi krótkiego wyciągu z artykułu„.

Czy Dyrektywa wpłynie na memy lub gify?

Zawarte w Dyrektywie przepisy zobowiązują państwa członkowskie do ochrony bezpłatnego zamieszczania i udostępniania utworów w celu cytowania, krytykowania, recenzowania, karykaturowania, parodiowania czy uprawiania pastiszu. Wynika z tego, że pozwala ona na dalsze udostępnianie memów i gifów. Ponadto przepisy te gwarantują lepsze zabezpieczenie niż dotychczas, gdyż dotychczasowe regulacje różniły się w poszczególnych krajach, co skutkowało różnicami między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Polacy o dyrektywie

Europosłowie PiS zagłosowali przeciwko dyrektywie, natomiast większość europosłów PO, którzy wzięli udział w głosowaniu, poparła ją. Wielu polskich artystów i dziennikarzy zgadzało się z nowymi przepisami i dlatego 25 marca wiele dzienników, takich jak: „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna” oraz „Fakt”, ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Był to swego rodzaju apel do polskich europarlamentarzystów, by poprali unijną dyrektywę znaną też pod nazwą ACTA2. Napisali oni nawet list do prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego o wsparcie w tej kwestii. Polska, jako członek Unii Europejskiej, będzie zmuszona podporządkować się dyrektywie, a na jej implementację ma dwa lata.

Podsumowanie:

  • Dyrektywa nie będzie zakazywała tworzenia memów
  • Żaden z zapisów nie ogranicza wolności wypowiedzi
  • Dyrektywa nie wprowadzi cenzury
  • Żaden z zapisów dyrektywy UE nie odnosi się do jakiegokolwiek opodatkowania linków
  • Przepisy dyrektywny nie zakazują dalszego udostępniania memów i gifów

Źródła:

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/2942517,Ani-podatek-ani-od-linkow-czyli-o-dyrektywie-w-sprawie-praw-autorskich-na-jednolitym-rynku-cyfrowym.html dostęp dnia 11 kwietnia 2019

https://centrumcyfrowe.pl/czytelnia/24-godziny-po-przyjeciu-dyrektywy-o-prawie-autorskim/ dostęp dnia 11 kwietnia 2019

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-dyrektywa-o-prawach-autorskich-przyjeta-przez-parlament-euro,nId,2904191 dostęp dnia 11 kwietnia 2019

https://serwisy.gazetaprawna.pl/prawo-autorskie/artykuly/1263024,dyrektywa-w-sprawie-praw-autorskich-najwazniejsze-fakty.html dostęp dnia 11 kwietnia 2019

https://www.wprost.pl/kraj/10202109/polskie-dzienniki-z-pustymi-pierwszymi-stronami-o-co-chodzi-w-tej-akcji.html dostęp dnia 11 kwietnia 2019

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/pe-przyjal-dyrektywe-o-prawach-autorskich-9376.php?searchresult=1&sstring=dyrektywa dostęp dnia 11 kwietnia 2019

IMCh

 

Reklamy