Warszawskie Targi Książki 2019 -collage
BeFunky Collage_Warszawskie Targi Książki 2019

Podsumowanie 10. Warszawskich Targów Książki

Na odwiedzających Stadion Narodowy od 23 do 26 maja czekało 800 wystawców z 26 krajów i wielu wyjątkowych gości, w tym Swietłana Alesijewicz, reporterka nagrodzona literackim Noblem. Gościem honorowym tegorocznych targów była Rumunia. W sumie 1038 autorów, tłumaczów, ilustratorów i innych przedstawicieli świata kultury wzięło udział w tegorocznych 10. Warszawskich Targach Książki.

Warszawskie Targi Książki to największe międzynarodowe wydarzenie tej branży, które co roku skupia tysiące ludzi z wielu krajów.  W ubiegłym roku Targi odwiedziło ponad 83 000 osób. Wstępne informacje z tego roku podają, że ponad 80 000 czytelników miało przyjemność uczestniczyć w WTK. W tegorocznych Targach, dzięki wolnemu wstępowi, wzięło udział blisko 1900 bibliotekarzy i księgarzy. Dziękujemy organizatorom za możliwość skorzystanie z oferty branżowej.

Tegoroczne atrakcje:

Uczestnicy targów mogli wybierać spośród 1500 pozycji programowych, takich jak: spotkania z autorami, debaty, konferencje, warsztaty, lekcje, wydarzenia artystyczno-literackie, ogłoszenia nagród literackich i branżowych, konkursy i wystawy, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.

 • Książka za Książkę – akcja prowadzona była na stoisku Publio.pl (50/D9), polega ona na zbiórce książek papierowych. Za każde 5 przyniesionych egzemplarzy uczestnicy akcji mogli otrzymać kupon na pobranie z Publio.pl darmowego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Dostępne są one podczas targów, ale także po ich zakończeniu, do 9 czerwca 2019 r. Zebrane książki przekazane zostały do Biblioteki Narodowej.
 • Festiwal Meet Point – to strefa gamingu, na którą po raz pierwszy w ubiegłym roku organizatorzy Targów zaprosili youtuberów i esportowców. Odniósł on niespodziewany sukces, dlatego też w tym roku zadecydowano o jego kontynuacji. W strefie tej można było spotkać influencerów i youtuberów, a także zobaczyć pokazy premierowe gier Total War: Three Kingdoms oraz Rage2. Oprócz tego utworzono strefę fantastyki, czyli miejsce spotkań z autorami tego gatunku i wystawy komiksów. Uczestnicy mogli zobaczyć eksponaty ze znanych filmów i seriali, takich jak np. budka Tardis z „Doctora Who” oraz strojów z „Gwiezdnych wojen”.
 • Festiwal Kryminalna Warszawa – nowy projekt na Targach, jako że kryminały to jedne z najchętniej czytanych książek w Polsce –  wielu czytelników odwiedziło Targi tylko po to, by zdobyć autograf ulubionego autora. Pojawili się między innymi Wojtek Miłoszewski, Katarzyna Puzyńska, Piotr Borlik czy Mariusz Czubaj. Festiwalowi towarzyszył konkurs na najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Laureatem został Wojciech Chmielarz (za powieść „Żmijowisko”), nagrodę odebrał w sobotę podczas gali. Wyróżnienia otrzymali także Mariusz Czubaj i Robert Małecki. Organizatorzy mają nadzieję, że ta strefa już na stałe będzie figurować na liście atrakcji.
 • Strefa popularnonaukowa – kolejna nowość w programie Targów, podczas której odbywały się spotkania z naukowcami, którzy zdecydowali podzielić się z innymi doświadczeniami związanymi ze swoją pracą i pasją.
 • Dzień reportażu – w sobotę fani tego gatunku mogli spotkać się ze wszystkimi finalistami: autorami i tłumaczami, 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ zarówno Dzień Reportaży, jak i Warszawskie Targi Książki obchodziły 10 rocznicę. Gośćmi specjalnymi były – dwukrotna laureatka tej Nagrody: Swietłana Aleksijewicz (w 2011 i 2015 r.) i laureata pierwszej edycji: Jeana Hatzfelda.
 • 12. Nagroda Literacka m.st. Warszawy – wszystkich tegorocznych nominowanych można było spotkać w piątek, sobotę i niedzielę na Warszawskich Targach Książki.
 • „Z półki na półkę” – wielka Wymiana Książkowa, organizowana przez Lubimyczytać.pl, podczas której użytkownicy mogli wymienić swoje książki, dając w ten sposób przeczytanym już książkom drugie życie.

Ponadto na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do Literackiej Nagrody „Nike„.  23. laureata lub laureatkę poznamy w niedzielę 6 października. Podczas WTK tradycyjnie rozstrzygnięto piątą już edycję Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

 • w najmłodszej grupie wiekowej zwyciężyła książka Małgorzaty KurGucio na tropie zaginionej świnki morskiej”,
 • w kategorii wiekowej „6 -10” wygrał Krzysztof Kochański opowiadaniem pt. „Selfie ze Stolemen”,
 • w najstarszej grupie wiekowej – nagrodę otrzymała powieść Katarzyny RyrychLato na Rodos”.

W związku z jubileuszem przyznano także Grand Prix konkursu. Statuetkę „Pippi podnoszącej konia” autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich, otrzymała Katarzyna Ryrych za „Lato na Rodos” .

Swoją nagrodę w pięciu kategoriach przyznała także „Nowa Fantastyka”, których rozdanie odbyło się 25 maja.

 • w kategorii „Reflektor” nagrodę otrzymał Przemysław Zańko,
 • w kategorii „Komiks Roku” wygrała pozycja „B.B.P.O.: Plaga żab” (Egmont),
 • w kategorii „Wznowienia” wybrano dwóch laureatów: „451 Fahrenheita” Raya Bradbury’ego (Mag) oraz „Wracać wciąż do domu” Ursuli K. Le Guin (Prószyński i S-ka),
 • w kategorii „Zagraniczna Książka Roku” najlepsza okazała się powieść „Poklatkowa rewolucja” Petera Wattsa (Mag),
 • natomiast w kategorii „Polska Książka Roku” zwyciężyła „Woda na sicie” Anny Brzezińskiej (Wydawnictwo Literackie).

Uczestnicy 10. Warszawskich Targów Książki mogli także wybierać spośród wielu konferencji, warsztatów, wykładów czy debat.

Tematem jednego z wykładów była – „Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym – szansa czy zagrożenie”. Spotkanie zorganizowały: Biblioteka Analiz, Magazyn Literacki KSIĄŻKI oraz Kancelaria Patrimonium. Uczestnicy mogli posłuchać, skąd się wzięło określenie ACTA, komu przeszkadza dyrektywa, kto na niej zyska i po co w ogóle powstała, ponadto omówione zostały najistotniejsze jej artykuły.

Kolejnym podobnym tematycznie wykładem była „Klątwa za kradzież książki, czyli jak chronić twórczość i kulturę”, poprowadził go Krzysztof Lewandowski – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Organizatorem natomiast było Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W spotkaniu brał udział Janusz Fogler nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przedstawiono na nim równolegle podejmowane działania legislacyjne w rożnych krajach świata w zakresie tworzenia prawa autorskiego, a także wpływ na ten proces kolejnych przełomów technologicznych. Oczywiście na koniec poruszona została również kwestia „Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym” oraz najnowsze informacje czyli kwestia skargi, jaką polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Według Piotra Glińskiego (ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) chodzi o artykuł 17. dyrektywy, który „zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści„. O dyrektywnie pisaliśmy już wcześniej w artykule: „Poznaj najnowsze założenia dotyczące dyrektywy o prawach autorskich w świecie cyfrowym„.

Z niecierpliwością oczekujemy na następne 11. Warszawskie Targi Książki w dniach 21-24 maja 2020 r. Już wiadomo, że gościem honorowym kolejnej edycji będzie Republika Czeska.

Więcej o Targach możecie poczytać na stronie lubimyczytać.pl, na której dostępne są także fotorelacje.

Źródło:

http://www.targi-ksiazki.waw.pl/aktualnosci?cmn_id=1365&ph_content_start=show dostęp dnia 30 maja 2019

https://ksiazka.net.pl/festiwal-kryminalna-warszawa-strefa-kryminalu-na-10-wtk dostęp dnia 30 maja 2019

https://zaiks.org.pl/1656,0,dyrektywa_o_prawie_autorskim_przyjeta_europa_opowiedziala_sie_za_tworcami dostęp dnia 30 maja 2019

https://www.prawo.pl/biznes/dyrektywa-o-prawch-autorskich-zaskarzona-do-trybunalu-ue,420805.html dostęp dnia 30 maja 2019

http://www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka,1,11200.html?locale=pl_PL dostęp dnia 30 maja 2019

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12097/10-warszawskie-targi-ksiazki-za-nami dostęp dnia 30 maja 2019

IMCh