Plakat na Święto Wolnych Książek - XVI edycja
Plakat na Święto Wolnych Książek – XVI edycja https://bookcrossing.pl/materialy-do-druku

Wielkimi krokami nadchodzi 16. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które odbędzie się 12 czerwca, a jego idea narodziła się w 2003 roku. Dzień ten jest okazją dla miłośników książek do wspólnych przemarszów i happeningów, promujących czytelnictwo.

Jeszcze raz co to jest Bookcrossing

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, taka ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Zyskuje ona popularność na całym świecie.

Bookcrossing w liczbach

Obecnie istnieje 1 945 698 BookCrosserów i 12 909 735 książek podróżujących po 132 krajach. Liczba ta rośnie z roku na rok. Społeczność BookCrosserów zmienia świat, starając się dotrzeć z książką do jak największej liczby osób. W Polsce baza książek Bookcrossing Polska również się rozrasta, na chwilę obecną gromadzi ponad 315 236 woluminów, natomiast w serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się do tej pory 61 498 użytkowników. Biorąc pod uwagę dane, dotyczące czytelnictwa w Polsce, powyższe statystyki napawają optymizmem.

Ponadto działa ponad 17 000 półek i regałów bookcrossingowych, funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych. Niektóre takie miejsca nie są zarejestrowane w serwisie.

16. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

Rosnąca popularność ruchu bookcrossingowego oraz zbliżające się obchody Święta Wolnych Książek dają organizatorom okazję do przeprowadzenia różnych akcji. To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, a także media ogólne i lokalne. Święto zyskało wymiar ogólnopolski.W ramach obchodów planowane są niezliczone atrakcje:

  • Akcje w szkołach
  • Akcje osiedlowe
  • Akcje miejskie

Wśród propozycji są także:

  • Propozycje dla mieszkańców i nie tylko
  • Propozycje dla instytucji

Co roku zaskakiwani jesteśmy niezwykłymi pomysłami bibliotek w plenerze, takich jak w budkach telefonicznych czy w innych ciekawych miejscach. W Szczecinie od 2 czerwca do 1 września działa już plenerowa strefa wolnych książek Różany Ogród.  Projekt ten jest częścią ogólnopolskiej akcji „uwalniania książek” i działa od 2003 roku. Daje on wielu osobom szansę na obcowanie z książką bez konieczności jej zakupu. Cieszy się dużą popularnością. W tym roku dodatkowo Szczecin w ramach 8. Pleneru LiterackiegoOdkryj książkę na nowo” przygotował spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Plener rozpocznie się w piątek 14 czerwca na Łasztowni i potrwa do 16 czerwca. Nie zabraknie również licznych atrakcji dla najmłodszych.

W Bydgoszczy mamy niezwykłą bibliotekę plenerową w beczce.

Biblioteka plenerowa w beczce Bydgoszcz
Biblioteka plenerowa w beczce https://bookcrossing.pl/biblioteczka-plenerowa-w-beczce-bulwar-przy-katedrze-bydgoszcz

Organizowane są mobilne biblioteczki w autobusach, przykładem mogą być Kielce, czy w innych środkach komunikacji miejskiej.

Z bookcrossingiem związane są też takie akcje, jak: Drugie życie książki, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Uwolnij książki dla malucha, Wolna Książka – Bookcrossing na UŚ, Książka w podróży – Bookcrossing na polskich dworcach czy Książki na krańcu świata.

W BG PW również funkcjonuje bookcrossing – w Wolnym Dostępie (III poziom, pokój 336) oraz w Wypożyczalni Studenckiej (parter, pokój 71).

Więcej informacji na temat tego święta oraz szczegóły dotyczące tego, jak aktywnie wspierać BOOKCROSSING w Polsce, możecie znaleźć na stronie Bookcrossing Polska

 

Źródła

https://bookcrossing.pl/ dostęp dnia 7 czerwca 2019

https://bgpw.wordpress.com/2017/06/09/swieto-wolnych-ksiazek-13-czerwca/ dostęp dnia 7 czerwca 2019

https://bgpw.wordpress.com/2017/09/19/wypozyczalnia-na-dworcu-wez-ksiazke-oddaj-gdzie-chcesz/ dostęp dnia 7 czerwca 2019

https://bgpw.wordpress.com/2018/06/12/swieto-wolnych-ksiazek-2/ dostęp dnia 7 czerwca 2019

http://www.szczecinczyta.pl/rozana-czytelnia-zaprasza/ dostęp dnia 7 czerwca 2019

https://saa.pl/aktualnosc/rozany-ogrod-sztuki-spedz-z-nami-czas dostęp dnia 7 czerwca 2019

https://saa.pl/aktualnosc/odkryj-ksiazke-na-nowo dostęp dnia 7 czerwca 2019

IMCh