W nowym numerze „Bibliotekarza” (2019/6) ukazał się artykuł naszych koleżanek – Publikacje albumowe architektury okresu międzywojennego oraz architektury Warszawy 1945-1965 jako forma popularyzacji bibliotecznych zbiorów specjalnych (aut. T. Gumołowska, M. Miller-Jankowska, M. Wornbard).

Okładka czasopisma Bibliotekarz 2019/6 http://czasopisma.sbp.pl/wp-content/uploads/2019/06/Bibliotekarz6okl-1-464×624.jpg

W artykule przedstawiłyśmy niestandardową formę popularyzacji zbiorów specjalnych, takich jak fotografie, w postaci albumów opracowanych w całości przez pracowników Biblioteki Głównej (w tym przypadku przez autorki artykułu).

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej posiada ciekawą kolekcję fotografii, które stanowią część zbiorów z zakresu gospodarki przestrzennej, urbanistyki i architektury przekazanych przez  Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Wśród autorów zdjęć są takie nazwiska jak Henryk Poddębski, Czesław Olszewski, Zbyszko Siemaszko czy Teodor Hermańczyk.

W celu popularyzacji tych zasobów  i jednocześnie ukazania wkładu twórców z kręgu Politechniki Warszawskiej w odbudowę i rozwój architektury warszawskiej po obu wojnach światowych Biblioteka Główna opracowała i wydała dwa albumy.  Pierwszy „Architektura międzywojenna na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”, nagrodzony wśród publikacji varsavianistycznych za lata 2010/2011 oraz drugi, będący jego tematyczną kontynuacją „Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”.

Albumy opracowane w całości „własnymi siłami” Biblioteki, stanowią próbę pokazania osiągnięć architektów i konstruktorów tamtych trudnych lat.  Jednocześnie przypominają obiekty, których już nie ma lub które zostały całkowicie przebudowane. Albumy stanowią też informację dla czytelników o naszej kolekcji fotografii i innych zbiorach specjalnych Biblioteki Głównej PW.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, a także z innym tekstami w czerwcowym numerze Bibliotekarza. W Dziale „Artykuły” ciekawy tekst Marii Garczyńskiej i Moniki Szuman z Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Niekonwencjonalne działania krakowskich bibliotek akademickich. W oparciu o analizę stron domowych bibliotek oraz wynikach ankiety zaprezentowano najciekawsze i niekonwencjonalne działania bibliotek. W dziale „Wywiady” rozmowa z Jackiem Prądzińskim Od zawsze byłem wielozadaniowcem. Nietypowym wielozadaniowcem, bibliotekarzem z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytowie, działaczem lokalnym, animatorem, szkoleniowcem, trenerem kompetencji cyfrowych, propagatorem potrzeby zmiany w działalności współczesnych bibliotek i tworzenia nowego wizerunku bibliotekarza.

 

źródła:

Bibliotekarz 6/2019

 

 

Reklamy