beach-sand-girl-sunshine-woman-play-944134-pxhere.com
https://pxhere.com/en/photo/944134

Sezon wakacyjny już się zaczął i jak co roku ruszyła także akcja bibliotek plażowych. Od 1 lipca na ośmiu gdańskich kąpieliskach postawiono specjalne biblioteczne regały, na których można bezpłatnie wypożyczyć książki do czytania.

Akcja organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku potrwa do końca sierpnia. Na półkach znaleźć można m.in. literaturę piękną, thrillery, kryminały, książki dla dzieci, młodzieży i propozycje w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Nie zabraknie też książek fantasy i science fiction, jak również nowości.

Biblioteka na Plaży to inicjatywa, która ma umilić czas odpoczynku wszystkim plażowiczom. Zarówno regały, jak i same książki, będą miały specjalne naklejki z logo akcji. Przeczytaną książkę odkładamy na miejsce, ale istnieje też możliwość wzbogacenia bibliotek o własne pozycje. Bibliotekarze będą na bieżąco monitorować wypożyczenia i uzupełniać zbiory nowymi tytułami.

W poprzednich latach akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dwa lata temu przez całe wakacje mieszkańcom i turystom udostępniono prawie 1000 tytułów. Z roku na rok jest ich coraz więcej. W ubiegłym roku dominowały pozycje polskojęzyczne, ale dodatkowo osoby z zagranicy mogły skorzystać z bibliotek plażowych, bo na półkach znalazły się także książki obcojęzyczne.

Akcja zakończona została miejską grą terenową  „Książka Go!”, była to już VI edycja tej zabawy. W grze mógł wziąć udział każdy, kto dysponował urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Znalazcy książki umieszczali w poście pod tym wydarzeniem zdjęcie książki, którą odnaleźli. Była to też informacja dla pozostałych graczy, że książka, na którą polowali, znalazła swojego właściciela. Wskazówki publikowane były o godz. 12:00 (25 i 26 sierpnia) w mediach społecznościowych biblioteki publicznej w Gdańsku. Przewidziano również nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników gry, którym nie udało się mimo wszystko odnaleźć książki (przeznaczono na to dodatkową pulę nagród). Musieli oni zrelacjonować  akcję na swoich profilach w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagiem #ksiazkaGO oraz #chodzedobiblioteki. W ramach gry w okolicy gdańskich plaży na 50 tytułów udało się odnaleźć 49 książek.

Biblioteki Plażowe w Polsce

W ubiegłych latach w Polsce powstało wiele takich miejsc, mających na celu wspieranie czytelnictwa w okresie wakacji. Nie tylko w Gdańsku i okolicach. W Ciechanowie na terenie kąpieliska „Krubin” oraz na odkrytym basenie ustawione zostały regały z książkami, oznaczone „Plażowanie i czytanie”. Książki przekazane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczną, natomiast punkt z książkami koordynowany był przez pracowników MOSiR. Na starachowickich kąpieliskach Piachy i Lubianka plażowiczom książki udostępniała Miejska Biblioteka Publiczna. W Dąbrowie Górniczej Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała „Bibliotekę na plaży” –  Pogoria III.  Plażowiczom akcje się spodobały, istnieje więc wielkie prawdopodobieństwo, że będą one miały miejsce i w kolejnych latach, a także, że obejmą nowe rejony.

Poniżej znajduje się lista lokalizacji gdańskich bibliotek plażowych:

 • Jelitkowo, wejście nr 63 – Bar plażowy
 • Jelitkowo, wejście nr 65 – Tawerna Klipper
 • Jelitkowo, wejście nr 72 – Bar plażowy
 • Molo Brzeźno, wejście nr 52 – Bar plażowy
 • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – Tawerna Dom Zdrojowy
 • Stogi, wejście nr 26 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Sobieszewo, wejście nr 16 – Obiekt Służb Ratowniczych
 • Orle, wejście nr 11 – Obiekt Służb Ratowniczych

Biblioteki plażowe na świecie

Befunky biblioteka plazowa w Albenie/beach-library-albena
Befunky beach-library-albena https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151681617012235.1073741827.53293352234&type=1

Takie biblioteki istnieją także w innych rejonach świata. W 2013 roku w centralnej części plaży w Albenie (Bułgaria) została otwarta pierwsza bezpłatna biblioteka plażowa w Europie. Inicjatywa została dobrze przyjęta, co było okazją do dodania kolejnych dwóch bibliotek dla wygody czytelników. Jedna z nich znajduje się między hotelami Gergana i Slavuna, a druga – przed hotelem Kaliakra. Trzy biblioteki mają łącznie ponad 6000 książek w 15 językach. Bogata kolekcja tytułów we wszystkich gatunkach – thrillery, kryminały, romanse i historyczne, a także wspomnienia itp.

Na plaży Coogee Beach kolejna w Bondi Beach w Sydney. Pierwsza powstała w Coogee beach i nie wymagała członkostwa, hasłem tej biblioteki było „złap książkę i wróć, gdy skończysz”. Biblioteka gromadzi powieści, czasopisma, literaturę faktu, tytuły zagraniczne, a także obszerną sekcję Mills & Boons! Poniżej możecie zobaczyć film promujący otwarcie biblioteki plażowej tej biblioteki. Z kolei ta w Bondi Beach to chyba jedna z najdłuższych, składa się ona z 30 regałów i umieścił je tam w ramach obchodów 30-lecia skandynawski gigant mebli IKEA.

Ale tego typu atrakcje można zobaczyć także:

 • na plaży w Odessie (Ukraina)
 • na plaży w Zeebrugge (Belgia)
 • na plaży w Praia da Tocha (Portugalia)
 • na plaży w Grottammare (Włochy)
 • na plaży w IJmuiden (Holandia)
 • na plaży w Tel Awiwie (Izrael)
 • na plaży w Carnon (Francja)

O tych bibliotekach możecie przeczytać na stronie dobrewiadomosci.net.pl

O bibliotekach plażowych pisałyśmy także na naszym blogu, zachęcam do przeczytania artykułu https://bgpw.wordpress.com/2017/08/11/biblioteki-plazowe/

 

Źródła:

https://kapieliskagdansk.pl/sezon-kapieliskowy-2019/ dostęp dnia 1 lipca 2019

https://kapieliskagdansk.pl/biblioteka-na-plazy/ dostęp dnia 1 lipca 2019

http://albena.bg/en/pages/beach-library.html dostęp dnia 1 lipca 2019

https://travelaway.me/beach-library-albena/ dostęp dnia 1 lipca 2019

https://www.dailymail.co.uk/travel/article-1247694/Bondi-beach-IKEA-bookcase-offers-ultimate-holiday-reading.html dostęp dnia 1 lipca 2019

https://dobrewiadomosci.net.pl/353-8-plazowych-bibliotek-z-calego-swiata/ dostęp dnia 1 lipca 2019

 

IMCh