BeFunky Collage Library in Ankara
BeFunky Collage Library in Ankara foto – https://edition.cnn.com/2018/01/15/europe/garbage-collectors-open-library-with-abandoned-books/index.html

Ideę utworzenia biblioteki w dzielnicy Çankaya w Ankarze zapoczątkowali pracownicy sanitarni zbierający śmieci, ponieważ wśród nich znajdowały się również książki.

Pracownicy służb porządkowych przez wiele miesięcy gromadzili książki znalezione w pojemnikach na śmieci. W miarę jak ta kolekcja rosła również mieszkańcy dołączyli do akcji i zaczęli oddawać im swoje stare książki. Początkowo książki przeznaczone były tylko dla pracowników i ich rodzin, jednak wraz z powiększaniem zasobów i wzrostem zainteresowania lokalnej społeczności zbiory biblioteki zostały udostępnione publicznie (we wrześniu 2017 roku). Władze miasta zaproponowały, aby przewieźć książki do budynku starej cegielni w dzielnicy Çankaya. Zatrudniły również pełnoetatowego pracownika do zarządzania biblioteką. Ten wiekowy budynek z ceglaną fasadą i długimi korytarzami stanowi idealną przestrzeń dla biblioteki. Otwarcie biblioteki nadzorował samorząd burmistrza Çankaya Alpera Tasdelena.

Przez kolejny rok biblioteka zyskała ponad 6 000 książek od literatury pięknej poprzez komiksy, aż po publikacje naukowe. Biblioteka posiada w swoich zbiorach również książki w języku angielskim i francuskim. Termin wypożyczenia to dwa tygodnie z możliwością jego przedłużenia.

Po pewnym czasie kolekcja stała się tak duża, że biblioteka zaczęła udostępniać swoje zbiory szkołom, domom dziecka w ramach programów edukacyjnych, a nawet więźniom (o bibliotekach więziennych i o tym, jak one są ważne pisałyśmy w artykule Biblioteki więzienne ). O bibliotece zrobiło się tak głośno, że nauczyciele ze wsi w całej Turcji prosili o książki. Biblioteka starała się również o pozyskanie ciężarówki w której mogliby przewozić książki do wiejsckich szkół

Biblioteka często wypełniona jest dziećmi pracowników miejskich i uczniami pobliskich szkół. Znajduje się w niej salon dla czytelników i szachownica. Popularna stała się także wśród rowerzystów, którzy po wyczerpującej jeździe po pobliskiej dolinie mogą odpocząć przy książce i napić się herbaty.

Bibliotekę odwiedził nawet ambasador Christian Berger i jego żona Marilena. Podarował on bibliotece jako osobisty prezent, „Odyseję” Homera.

Jest to kolejny wspaniały projekt ratowania starych porzuconych książek (pisaliśmy już o José Alberto Gutiérrezie z Bogoty), a zapoczątkowali go pracownicy gminy, którzy w ciągu dnia czytają Dostojewskiego i Gorkiego, natomiast nocą zbierają śmieci. Jak widać, ani wykonywany zawód, ani pochodzenie nie mają znaczenia, jeśli kocha się książki i pragnie się nimi dzielić z innymi – zawsze jest na to sposób.

 

 

Źródła:

https://edition.cnn.com/2018/01/15/europe/garbage-collectors-open-library-with-abandoned-books/index.html dostęp dnia 5 sierpnia 2019

https://www.aa.com.tr/en/europe/eu-delegation-donates-books-to-unique-ankara-library/1056942 dostęp dnia 5 sierpnia 2019

http://www.globaltimes.cn/content/1080774.shtml  dostęp dnia 5 sierpnia 2019

Podobne artykuły:

„Książkowe Niebo” w Bogocie

NEWS BLOG BG Saber Hosseini i jego biblioteka na rowerze

BIBLIOTEKI ZA GRANICĄ – Biblioburro, Kolumbia

NEWS BLOG BG Muskaan Ahirwar najmłodsza bibliotekarka

Zachęcamy także do przeczytania:

BIBLIOTEKI NA KÓŁKACH – BIBLIOBUSY 

Biblioteki więzienne