dot
http://www.thedotclub.org/dotday/get-inspired/resources

Międzynarodowy Dzień Kropki „International Dot Day” obchodzony jest 15 września.

Wszystko zaczęło się od Petera H. Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot” i poświęcił ją swojemu nauczycielowi matematyki z siódmej klasy – panu Matsonowi.

Książka ta opowiada historię Vashti – małej nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzy w swoje możliwości. Kiedy Vashti  na lekcji plastyki nie ma pomysłu na wyrażenie siebie za pomocą znaczka, nauczycielka cierpliwie czeka i mówi do dziecka „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd Cię przeniesie”. Dziewczynka stawia kropkę na środku kartki, którą nauczycielka jest zachwycona i prosi o podpisanie dzieła. Następnego dnia Veshti widzi swoją pracę oprawioną w ramkę i powieszoną nad biurkiem tak, aby wszyscy ją widzieli. Jest szczęśliwa, że jej praca została doceniona, więc  postanawia udowodnić, iż potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki. W taki sposób powstają nowe, kolorowe prace składające się z dziesiątek mniejszych bądź większych kropek.  Jej obrazy umieszczone na szkolnej wystawie mogą podziwiać inni, między innymi smutny chłopiec, który mówi Veshti, że ona tak pięknie maluje, natomiast on nie potrafi. Dziewczynka zachęca go, aby coś narysował i zachwyca się jego pracą tak samo, jak zrobiła to jej nauczycielka. To niesamowita opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, ale także odkryła w sobie talent i odwagę.

Peter tak wypowiadał się o swoim nauczycielu, który go zainspirował: „Zrobił jedną z najpotężniejszych rzeczy, jakie może zrobić wychowawca lub opiekun – zauważył mnie, poświęcił czas, aby zobaczyć, kim jestem, co mnie zainteresowało, uczył matematyki, ale znalazł czas, by zatrzymać się i zobaczyć moją „iskrę”, a potem zrobił coś jeszcze wspanialszego, połączył kropki, połączył moją sztukę z matematyką – i prawdopodobnie jeszcze mocniej – połączył sztukę,  matematykę i NAUCZANIE „.

Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Kropki jest to, aby nauczyciele, opiekunowie mieli indywidualne podejście do każdego ucznia czy studenta, żeby dostrzegali ich potencjał i talent i wspierali ich w rozwoju. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Oczywiście motywem przewodnim tego święta jest kropka. Powstała nawet strona dotycząca obchodów Dnia Kropki, na której umieszczane są dzieła znanych osób.

W tegoroczne obchody zaangażowanych jest ponad  10 milionów uczestników z 170. krajów, którzy zarejestrowali się na oficjalnej stronie International Dot Day. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2009 roku. W Polsce rozpropagowała go w 2013 roku Jolanta Okuniewska, finalistka światowego konkursu Global Teacher Prize, Nauczyciel Roku 2013, laureatka nagrody Honorowy Profesor Oświaty w 2016.

dot day
https://www.fablevisionlearning.com/

Źródło:

https://www.fablevisionlearning.com/aboutus/ dostęp dnia 14 września 2018

http://www.thedotclub.org/dotday/get-inspired/making-a-mark dostęp dnia 14 września 2018

http://www.superbelfrzy.edu.pl/projektomania/dokad-zawiedzie-cie-kropka/ dostęp dnia 14 września 2018

https://www.facebook.com/groups/dzienkropki/ dostęp dnia 14 września 2018

http://kropka-dot.blogspot.com/ dostęp dnia 14 września 2018

IMCh